خانه » بانک و بیمه » تمام شدن حداقل حقوق مشمولان قانون کار فقط در ۸ روز اول ماه
تمام شدن حداقل حقوق مشمولان قانون کار فقط در ۸ روز اول ماه
تمام شدن حداقل حقوق مشمولان قانون کار فقط در ۸ روز اول ماه

تمام شدن حداقل حقوق مشمولان قانون کار فقط در ۸ روز اول ماه

غلامرضا عباسی  رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران بیان کرد: کمترین مزد ۸۱۲ هزار تومانی مشمولان قانون کار فقط در ۸ روز اول ماه تمام می شود.

غلامرضا عباسی گفت: کارفرمایان اعتقاد دارند که موضوع حقوق و دستمزد به صورت روشن گفته نمی شود، اما این درست نیست زیرا ماده ۴۱ قانون کار به وضوح بیان می کند که اعلام نرخ تورم بر عهده مرکز آمار است و از طرف دیگر افزایش دستمزد باید به طوری باشد تا یک خانواده کارگری بتواند خرج زندگی خود را تامین کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبنا، رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران  ایران غلامرضا عباسی  گفتند: ما نمیگیم که بررسی‌های دولت غطل است اما برخلاف گفته ی دولت که می گوید تعیین نرخ تورم در سبد معیشت خانوار کارگری به ۳۵۰ مورد کالا نیاز دارد ما بر این باوریم خانوار کارگری در حقیقت به ۵۰ تا ۶۰ کالای ضروری را لازم دارد.

عباسی در بخشی دیگر گفت: با این وجود، تامین اجتماعی مرکزی است که به صورت دولتی اداره می شود و هیچکدام از کارگران و کارفرمایان در آن دخالتی ندارند و در حقیقت این دولت‌ است که تعیین روش میکند.

کم بودن حداقل حقوق مشمولان قانون کار

این مقام مسئول کارگری کشور همچنین در ادامه توضیح داد: ماده ۴۱ قانون کار در موضوع معیشت بیان می کند کمترین حقوق باید با خط فقر یکسان باشد، در زمان حاضر جامعه کارگری در اقلیت هستند و این دولت است که کارفرمای بزرگ حساب می شود.

عباسی گفت: امروز با ۸۱۲ هزار تومان نمی توان تا ۸ روز زندگی را چرخاند چه برسد به ۳۰ روز و این باعث می‌شود تا کارگران چندشغل را همزمان انجام دهند و این  باعث افت کیفیت در تولید محصولات داخلی می شود و از طرفی یک فرد جای چند نفر را گرفته است.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران همچنین توضیح داد که براساس محاسبات دستمزد کارگران تنها ۷ تا ۱۲ درصد از هزینه‌های تولید را شامل می شود که خیلی تاثیرگذاری نیست، یکسری از مشکلات مربوط به دولت است، واردات بی‌رویه، قاچاق، بهره بانکی و عوارض همه بحران هایی را برای تولید به وجود آورده اند، سوال ما از نمایندگان مردم این است که چه راهکاری برای رفع مشکلات معیشتی در نظر دارند؟ اینکه بنشینیم و حرف بزنیم مشکلات برطرف نمی شوند، دولت چه برنامه ای دارد؟ این فضا تا کی ادامه خواهد داشت، ما در همه صحنه های انقلاب قرار داشته ایم و امروز تنها به دنبال وضعیت درآمد زندگی و امنیت شغلی هستیم که انتظار زیادی نیست، دولت باید حقوق‌ها را افزایش دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید

نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید

طبق اظهارات یک اقتصاددان، نحوه افزایش حقوق در بودجه سال ۱۳۹۷ منجر به آن خواهد ...