خانه » سایر » مشخص شدن مصادیق جرائم مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی
مشخص شدن مصادیق جرائم مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی
مشخص شدن مصادیق جرائم مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی

مشخص شدن مصادیق جرائم مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی

قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به ایجاد بستر مناسب مبارزه با فرار مالیاتی اظهار داشت: مصادیق جرائم مالیاتی مشخص شده و برای آنها مجازات‌های درجه شش تعیین گردیده است.

محمدقاسم پناهی با تاکید بر اینکه اصلاح قانون مالیات ها گامی اساسی در جهت عدالت اجتماعی می باشد، اضافه کرد: دولت همواره در تلاش است تا به شیوه‌های مختلف، تمکین داوطلبانه مؤدیان مالیاتی و در نتیجه کارآیی و اثربخشی دستگاه مالیاتی را ارتقا دهد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت برای دستیابی به این اهداف اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم می باشد که در نهایت در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۴ به تصویب مجلس رسیده بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبنا، قائم مقام سازمان امور مالیاتی اظهار نمود: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، زمینه را برای شفاف سازی هرچه بیشتر قوانین و مقررات و برخورد جدی و قاطعانه با مرتکبان فرار مالیاتی را ایجاد می نماید.

ایجاد اداره مستقل برای جرائم مالیاتی

با اجرای این قانون و به ویژه مواد قانونی ۱۶۹، ۱۶۹ مکرر و همچنین ماده قانونی ۱۸۱ که منجر به ایجاد اداره‌ای مستقل به منظور مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در سازمان امور مالیاتی شده و با لحاظ شدن مقوله جرم انگاری در ماده ۲۷۴ این قانون، شرایط ایده آلی برای برخورد جدی و قاطعانه با پدیده فرار مالیاتی ایجاد گریده است.

پناهی در انتها افزود: اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم، بستر مناسب و ایده آلی را برای مبارزه با فساد اداری فراهم نموده است. یکی از مهم ترین رویکردهای این اصلاحیه، بحث جرم انگاری مالیات می باشد. براساس ماده ۲۷۴ این قانون، مصادیق جرائم مالیاتی مشخص و برای آن نیز مجازات‌های درجه شش تعیین شده، که علاوه بر این، براساس ماده ۲۷۶ این قانون، چنانچه هر یک از حسابداران، حسابرسان و همچنین مؤسسات حسابرسی، ماموران مالیاتی و کارکنان بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در ارتکاب جرم مالیاتی معاونت داشته و یا تخلفات صورت گرفته را گزارش نکنند، به حداقل مجازات مباشر جرم محکوم خواهند شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو از مودیان مالیاتی

وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو از مودیان مالیاتی

پیرو صدور اطلاعیه ای با اعلام وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو ...