خانه » بانک و بیمه » افزایش سرمایه شرکت‌های مدیریتی تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی
افزایش سرمایه شرکت‌های مدیریتی تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی

افزایش سرمایه شرکت‌های مدیریتی تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان نمود: سرمایه شرکت‌های مدیریتی تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی در دولت تدبیر و امید از حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال  به ۳۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده است و رشد ۷۵ درصدی داشته است.

حجت میرزایی روز در جمع خبرنگاران درباره همایش صندوق های بازنشستگی، پیشران توسعه ملی اظهار داشت: نخستین موضوع درباره برگزاری همایش صندوق‌های بازنشستگی، دغدغه مربوط به نمایان سازی و ایجاد شفافیت می‌باشد و باید به عنوان رویکرد کلی، مقوله در معرض قرار گرفتن تجربه گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وی همچنین یادآور گردید:همایش جامع اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی با حضور چهار صندوق بازنشستگی، ۲۰ هلدینگ و ۴۶۲ بنگاه برگزار خواهد شد که ۴۲ شرکت شیمیایی، ۳۸ شرکت دارویی، ۳۴ شرکت سیمانی، ۳۲ شرکت انبوه‌سازی، ۳۲ شرکت لبنی، ۲۵ شرکت حمل و نقل، ۲۲ شرکت فعال در بخش مالی، ۳۷ شرکت صنایع فلزی و ۲۶ شرکت کانی از انواع دیگر فعالیت‌هاست.

میرزایی ادامه داد: از این تعداد، ۱۲۱ شرکت وارد بازار سرمایه شده‌اند و امیدواریم ۳۴۰ شرکت باقیمانده نیز بتدریج در پنج سال آتی وارد این بازار شده و یا واگذار شوند.

وی به سهم فعالیت‌های تحت پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کل فعالیت‌های اقتصادی نیز اشاره‌ای داشت و بیان کرد: ۱۶٫۵ درصد سیمان، ۳۳ درصد فولاد، ۲۱ درصد سنگ آهن، ۴۰ درصد دارویی، حدود ۱۰ درصد پتروشیمی و ۱۷ درصد خودرویی می‌باشد.

معاون وزیر تعاون همچنین گفت: تعداد شاغلان صندوق‌ها ۶۶ هزار نفر و شاغلان در بنگاه‌های زیرمجموعه آنها ۱۴۲ هزار نفر است که در مجموع ۲۰۸ هزار نفر به‌طور مستقیم در صندوق‌ها و بنگاه‌های وابسته مشغول فعالیت می‌باشند.

وضع نامطلوب صندوق‌های بازنشستگی

به گفته وی، تخصیص سالیانه حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال از بودجه دولت برای جبران پرداخت مستمری بازنشستگان شاخص مناسبی بوده و نمایان کننده وضعیت نامطلوب صندوق ها از دو جهت رفاه اجتماعی و برنامه‌ریزی اقتصادی می‌باشد.

میرزایی در ادامه بیان کرد: از نظر رفاه اجتماعی، پوشش بیمه همگانی و فراگیر و افزایش سطح رفاه بازنشستگان، جدی‌ترین موضوعی است که دنبال می‌کنیم. در سطح برنامه‌های اقتصادی افزایش سود از رهگذر بهبود عملکرد، افزایش بهره‌وری و سالم‌سازی و جلوگیری از فساد در سطح بنگاه‌ها مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

میرزایی در انتها بیان داشت: در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی میانگین وزنی نسبت دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی به تولید ناخالص داخلی، برای کشورهای عضو سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی در حدود ۸۴٫۴ درصد و برای کشورهای غیر عضو معادل ۳۶٫۴ درصد بوده و این امر در حالیست که این نسبت در کشورمان نزدیک به ۱۳ درصد می باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بررسی و پیگیری لایحه بودجه ۱۳۹۷ در دستور کار جلسه ستاد بودجه

بررسی و پیگیری لایحه بودجه ۱۳۹۷ در دستور کار جلسه ستاد بودجه

در آخرین جلسه ستاد بودجه طی هفته جاری، مدیران سازمان برنامه و بودجه بررسی و ...