خانه » سایر » بهبود معیشت نیروی کار در گروی افزایش حقوق بیش از تورم
بهبود معیشت نیروی کار در گروی افزایش حقوق بیش از تورم
بهبود معیشت نیروی کار در گروی افزایش حقوق بیش از تورم

بهبود معیشت نیروی کار در گروی افزایش حقوق بیش از تورم

معاون وزیر کار زمان نهایی شدن رقم دستمزد در هفته پایانی اسفندماه اعلام نموده و افزود: زمانی می‌توان از بهبود وضع معیشت نیروی کار ابراز رضایت کرد که وی بتواند بیش از نصف حقوقش را پس انداز نماید.

سیدحسن هفده‌تن اظهار داشت: در مورد تعیین دستمزد سال آینده با توجه به تشکیل جلسات کارگروه تخصصی مزد، دو گروه کارگری و کارفرمایی باید به توافق رسیده و نظر پیشنهادی خود را ارائه نمایند. طبیعی است هرگونه تصمیم در خصوص دستمزد سال ۹۶ با همراهی شرکای اجتماعی و مبتنی بر سه جانبه گرایی می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی در ادامه بیان داشت: در بحث دستمزد تنها افزایش مزد مطرح نبوده بلکه درصدد افزایش قدرت معیشت کارگران نیز هستیم تا کارگرانزحمت کش بتوانند از دستمزد خود پس انداز نیز داشته باشند.

در نظر گرفتن معیشت نیروی کار برای افزایش دستمزد

هفده‌تن همچنین درباره ملاکهای تعیین دستمزد کارگران بیان کرد: ماده ۴۱ قانون کار برای تعیین دستمزد دو شاخص نرخ تورم و معیشت نیروی کار را در نظر گرفته است و بر همین اساس باید راهکاری اندیشیده شود که علاوه بر افزایش بهره وری بنگاه و وضعیت کارفرمایان، قدرت خرید کارگران را نیز بالا ببرد.

معاون روابط کار وزیر کار با بیان اینکه قدرت معیشت کارگران نسبت به سال ۸۴ یک سوم شده است، اظهار داشت: ما معتقدیم که باید بدون آنکه به انتظارات تورمی جامعه دامن بزنیم توان معیشت کارگران را بهتر کنیم. وقتی می‌توانیم از بهبود وضع زندگی نیروی کار ابراز رضایت نماییم که قادر باشد حداقل پنجاه درصد حقوقش را پس انداز کند.

هفده‌تن در پایان سخنان خود با اشاره به پایین بودن سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالاهای تولیدی بیان کرد: برای آنکه دستمزد به شکل مناسبی تعیین گردد، هزینه‌های مبادله و قیمت تمام شده کالاهای تولیدی را باید کاهش داد و در آن صورت است که با اصلاح سهم دستمزد در قیمت تمام شده رضایت نیروی کار فراهم خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تورم اقلام تاثیرگذار در سبد معیشت مورد توافق جلسات مزد ملاک دستمزد

تورم اقلام تاثیرگذار در سبد معیشت مورد توافق جلسات مزد ملاک دستمزد

متعاقب اعلام نرخ‌های جدید تورم، واکنش فعالان کارگری در آستانه تعیین دستمزد۹۷ آغاز شد؛ به ...