خانه » بازرگانی » مدیریت و کنترل بازار ارز نیازمند حذف ارز مبادله‌ای
مدیریت و کنترل بازار ارز نیازمند حذف ارز مبادله‌ای
مدیریت و کنترل بازار ارز نیازمند حذف ارز مبادله‌ای

مدیریت و کنترل بازار ارز نیازمند حذف ارز مبادله‌ای

بنا بر اظهارات یک عضو اتاق بازرگانی: سبد کالاهایی که مشمول ارز مبادله‌ای می‌شود خیلی بزرگ است و به جای آن می باید ارز آزاد شده، کالاهای اساسی مشمول یارانه شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، درارتباط با مدیریت بازار ارز و نحوه کنترل بانک مرکزی بر این بازار حمیدرضا صالحی گفت: با ایجاد تنشی که در ماه های اخیر در بازار ارز ایجاد شد ورود بانک مرکزی برای کنترل این بازار مفید تلقی می شود. این عملکرد بانک مرکزی مطابق وظیفه نظارتی بانک مرکزی بود.

وی اضافه کرد: هرچند کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز با خرید و فروش ارز در مقطع کنونی یک اقدام مثبت بود، اما می تواند در زمانی گسترده تر تبعات منفی هم داشته باشد. ورود تصنعی ارز مبادله‌ای به بازار و پایین آوردن تصنعی ارز می تواند به خارج شدن قیمت ها از مسیر واقعی شدن کمک کند و بعد از مدتی به تنش مجدد بینجامد. به همین دلیل هم در مقطع کنونی که بانک مرکزی بر بازار ارز ورود پیدا کرده است می بایست در یک برنامه منسجم مدیریت بازار را به سمت تعادلی پایدار پیش ببرد.

حذف ارز مبادله‌ای برای کنترل بازار ارز

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رکودی که در کشور ایجاد شده است، برای کنترل بازار ارز تصریح کرد: یکی از راه های مدیریت بازار ارز در شرایط کنونی، حذف ارز مبادله‌ای است که با حذف این ارز مبادله ای برخی کالاهای اساسی افزایش قیمت پیدا می کند. به همین دلیل بهتر است با توجه به این شرایط یارانه ای برای این منظور اختصاص یابد تا تهیه این کالاهای اساسی بعد از آزادسازی نرخ ارز برای بیشتر مردم سخت نشود.

صالحی با انتقاد از قیمت ارز مبادله‌ای در مقابل ارز آزاد برای کالاهای غیر ضروری تخصیص این ارز را به منزله پرداخت یارانه به سوداگران ارز دانسته خاطرنشان کرد: سال گذشته ارز مبادله ای ۳۳۰۰ تومان بود در حالی که ارز در بازار آزاد نزدیک به ۴۰۰۰ تومان معامله می شد. این اختلاف قیمت در حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان شد که بخشی از این مبلغ به جای کمک به اقتصاد روانه جیب سوداگران ارزی شد.

وی پیشنهاد کرد دولت در بودجه سال آینده نرخ ارز را به رقم واقعی آن نزدیک کند و این رقم به بیش از ۳۵۰۰ تومان افزایش یابد و تصریح کرد: واقعی کردن نرخ ارز از راهکارهای دیگر اهمیت بیشتری دارد چرا که اگر بورس ارز و یکسان سازی نرخ ارز به عنوان راهکارهای مدیریت بازار ارز اعمال شود بازهم کارکرد این سیاست ها پایین است. در شرایطی که بازار ارز با نرخ های غیرواقعی فعالیت می کند به طور حتم رانت های کلان شکل می گیرد و دولت مبالغ هنگفتی را به دلالان تحویل می دهد.

صالحی توضیح داد: مدیریت بازار ارز در بخش های دیگر اقتصاد هم تاثیر مستقیم برجای می گذارد و خروج از رکود با مدیریت بازار ارز امکان پذیر می شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ادامه روند نزولی در بورس های آسیایی با افزایش نرخ بهره آمریکا

ادامه روند نزولی در بورس های آسیایی با افزایش نرخ بهره آمریکا

اغلب بورس های آسیایی با افزایش نگرانی ها از بروز موج جدیدی از تنش های ...