خانه » سایر » افزایش جمعیت در سن کار نسبت به جمعیت سالمند کشور
افزایش جمعیت در سن کار نسبت به جمعیت سالمند کشور
افزایش جمعیت در سن کار نسبت به جمعیت سالمند کشور

افزایش جمعیت در سن کار نسبت به جمعیت سالمند کشور

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد جمعیت در سن کار در سال ۱۳۸۴ برابر با ۵۶٫۸ میلیون نفر بود که با  رشد ۱۵درصدی در سال ۱۳۹۴ به ۶۵٫۳میلیون نفر رسید.

عیسی منصوری اظهار نمود: با توجه به افزایش میزان جمعیت در سن کار و بر اساس برخی تعاریف کشور با پنجره فرصت جمعیتی روبه رو می‌باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، پنجره جمعیتی به شرایطی گفته می‌شود که تعداد جوانان یا افراد فعال در سن کار در یک کشور به طور قابل توجهی بیشتر از افراد سالمند و کودک و نوجوان یا جمعیت مصرف کننده باشد.

منصوری در ادامه گفت: این پنجره فرصت و پتانسیل بالقوه جمعیتی، نیازمند فراهم آوردن محیط و بسترهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است و صرف پنجره جمعیتی نمی‌تواند موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم نماید.

وی به واژه سود جمعیتی اشاره کرده و درباره آن اظهار داشت: این رویداد زمانی تحقق می‌یابد که بتوان گسترش فرصت‌های شغلی، سرمایه‌گذاری مطلوب و بهبود کیفیت سرمایه انسانی را ایجاد نمود و درغیر این صورت دوران پنجره جمعیتی به چالش جمعیتی بدل شده و تاثیر منفی فازهای بعدی گذار ساختار سنی سالخوردگی را به همراه دارد.

نتایج افزایش جمعیت در سن کار

بار تکفل اقتصادی شاخص جمعیتی و اقتصادی است که از مجموع جمعیت صفر تا ۱۴ سال و ۶۵ سال به بالا بر جمعیت در سنین فعالیت حاصل می شود.

در کشورهای توسعه یافته جمعیت صفر تا ۱۴سال کمتر و جمعیت سالخورده بیشتر می‌باشد و در جوامع در حال توسعه به دلیل زاد و ولد بالا جمعیت زیر ۱۴ سال بیشتر و جمعیت سالخورده کمتر می‌باشد.

منصوری با اشاره به رشد جمعیت در ایران خاطرنشان کرد: روند رشد جمعیت در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ افزایشی بوده و از سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به بعد با شیب بسیار ملایمی تا سال ۱۳۹۵ این روند رشد ادامه داشته است.

وی همچنین گفت: این روند در مناطق شهری کشور بسیار محسوس بوده ولی این روند در مناطق روستایی کشور نزولی با شیب ملایم است که مهاجرت روستاییان به شهرها و تبدیل نقاط روستایی به شهری از عوامل اصلی این اتفاق است. تردیدی نیست جلوگیری از مهاجرت و تثبیت فرصت های شغلی روستایی و ایجاد مشاغل جدید در بخش روستایی می‌تواند از فشار وارده بر بازار کار شهرها بکاهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*