خانه » سایر » حداقل مزد ۲۰ درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد
حداقل مزد 20 درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد
حداقل مزد ۲۰ درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد

حداقل مزد ۲۰ درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد

آمار و ارقام نشان دهنده آن است که یک خانوار طبق استانداردهای سال ١٣٨۵ برای زندگی باید حداقل مزد چهار و نیم برابری نسبت به درآمد سال ۱۳۸۵ داشته باشد.

اهمیت این مسئله زمانی افزایش می‌یابد که بدانیم جلسات مزد در حال انجام بوده و دولت یازدهم تا پیش از پایان سال باید آخرین حداقل دستمزد را برای سال آتی تعیین نماید. ظرف سه سال گذشته افزایش مزد نسبت به تورم عقب‌تر بوده و حالا بسیاری منتظر تصمیم دولت فعلی هستند که با تراز منفی دوره خود را به پایان می‌رساند یا آن را مثبت خواهد نمود؟

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، پیشی گرفتن دستمزد از تورم نیازمند بیشتر بودن ۶ درصدی مزد سال آینده نسبت به تورم سال جاری است ولی بحث‌های فعلی جاکی از کم بودن چنین احتمالی است. از طرفی فاصله میان مزد و معیشت خود تبدیل به یکی از مهم‌ترین عوامل بیکاری در کشور شده است زیرا مزد ناکافی سبب می‌شود تا افراد برای نیازهای خود به شغل دوم و سوم رو بیاورند و همین امر سهم افراد دیگر از بازار کار را کاهش می‌دهد.

براساس آمارهایی که نهادهای رسمی کشور از جمله بانک مرکزی منتشر کرده‌اند، هزینه متوسط یک خانوار ایران از سال ١٣٨۵ تا ١٣٩۴، از ۷٫۷۷۰٫۳۹۷ تومان در سال به ٣۵ میلیون و ٢۶۵ هزار و ٧۵ تومان رسیده است. این رقم حاکی از افزایش ۴۵۳٫۸ درصدی هزینه زندگی در کشور ظرف یک دهه است. در همین مدت زمانی، تورم هم به ۱۹۳٫۱درصد رسیده که میانگین آن به ازای هر سال ۱۹٫۱۳ درصد محاسبه می‌شود.

تغییرات حداقل مزد هر کارگران طی ۱۰ سال

سال ١٣٨۵ حداقل مزد هر کارگر ١۵٠ هزار تومان بوده و این رقم ١٠ سال بعد به ٧١٢ هزار تومان افزایش یافته است. آن طور که ماده ۴١ قانون کار تصریح نموده، حداقل مزد باید بتواند متوسط هزینه معیشت یک خانواده را تامین نماید ولی در سال ١٣٨۵، حداقل مزد حدود ٢٣ درصد از هزینه‌های سالانه یک خانواده را تامین می‌کرد و این نرخ در یک دهه بعد از آن هم تغییر چندانی نداشته که این امر می‌تواند نادیده گرفتن قانون هم محسوب شود.

فاصله معناداری که میان حداقل مزد و میانگین هزینه معیشت خانوار ایجاد شده است، نشان از شکاف طبقاتی بزرگ در کشور می‌باشد. این فاصله میان مزد و معیشت از هر سویی که مورد بررسی قرار گیرد سه تا چهار برابر با هزینه‌های یک زندگی متوسط فاصله داشته و تاکنون نیز کمتر مورد بررسی و رفع مشکل توسط مجموعه دولتمردان قرار گرفته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تورم اقلام تاثیرگذار در سبد معیشت مورد توافق جلسات مزد ملاک دستمزد

تورم اقلام تاثیرگذار در سبد معیشت مورد توافق جلسات مزد ملاک دستمزد

متعاقب اعلام نرخ‌های جدید تورم، واکنش فعالان کارگری در آستانه تعیین دستمزد۹۷ آغاز شد؛ به ...