خانه » بانک و بیمه » کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی در دوران پسا برجام
کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی در دوران پسا برجام
کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی در دوران پسا برجام

کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی در دوران پسا برجام

بعد از اجرایی شدن برجام در فضای سرمایه‌گذاری کشور شاهد تغییراتی بودیم که در نهایت منجر به کاهش ریسک در این بخش از اقتصاد شد.

در دوران تحریم به دلیل قوانین و مقرراتی که بر علیه کشور وضع گردیده بود، سرمایه‌گذاری خاصی در کشور صورت نپذیرفت به نحوی که سرمایه‌گذاران حتی نمی‌توانستند بیشتر از ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نمایند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، اما این روند در دوران پسابرجام متحول شد و قراردادها و سرمایه‌گذاری‌های متعدد در بخش‌های مختلف انجام گرفت.

طبق آمار فعلی از فروردین سال جاری تاکنون حدود ۱۸ پرونده سرمایه‌گذاری قطعی شده در حالی که تا پیش از این تعداد پرونده‌های صدور مجوز حداکثر به ۳ تا ۴ مورد در کل سال و آن‌هم در رقم‌های ۵ میلیون دلاری ثبت شده بود.

در بازه زمانی بعد از تحریم‌ها، حدود ۱۲ میلیارد دلار مجوز سرمایه‌گذاری صادر شده است البته باید توجه داشت صدور مجوزها به خودی خود زمانبر بوده و ۶ ماه بعد از تشکیل پرونده مشخص می‌شود که روند سرمایه‌گذاری چگونه پیش رفته است. بر این اساس در سال ۹۶ می‌توان به صورت کامل عنوان نمود که چند درصد کار صورت گرفته و قضاوت در شرایط فعلی سخت است.

کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی با بیمه

تمام شرکت‌هایی که قبلا به ایران می‌آمدند تا سرمایه‌گذاری کنند، بیمه نمی‌شدند که در طی ۸ سال گذشته روند بیمه شدن سرمایه‌ها به همین روال بود و سرمایه‌داران با قبول ریسک پا به کشور می‌گذاشتند در نتیجه رقم سرمایه‌گذاری مبلغ اندکی بود.

شرایط فعلی که روند بیمه و سرمایه‌گذاری و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذاری تغییر یافته و حدود ۱۲ میلیارد دلار برای سال اول پسابرجام مجوز صادر شده است و این امر نشان از کاهش ریسک می‌باشد. البته در ۳، ۴ ماه اخیر بیمه‌های بین‌المللی، سرمایه‌ها را بیمه می‌کنند، ضمن اینکه سرمایه‌گذاریهای خارجی در ایران از نظر سیاسی نیز تضمین شده می‌باشند.

در این میان اقداماتی همچون بهبود فضای کسب و کار نیز باید مورد توجه باشد زیرا بهبود فضای کسب و کار شاخص حیاتی بوده و سرمایه‌گذاران داخلی نیز از رتبه حال حاضر راضی نیستند.

برا بهبود شرایط موجود باید مشکلاتی همچون قوانین دست و پاگیر، زمانبر بودن مراحل اخذ مجوز و توقف‌های بی‌مورد رفع شود تا سرعت عملی که در کشورهایی همچون ترکیه وجود دارد، در ایران هم قابل مشاهده گردد. در کشوری مثل ترکیه سرمایه‌گذاران به فاصله نیم روز بیشتر مراحل خود را سپری کرده و ظرف یک روز آماده سرمایه‌گذاری می‌شوند ولی در ایران زمانی که سرمایه‌گذاران مجوز سرمایه‌گذاری دریافت کردند، تازه مراحل سخت‌گیرانه بروکراسی اداری آغاز می‌شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ضرورت تأسیس و ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور اقتصادی

ضرورت تأسیس و ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور اقتصادی

نظر به زمزمه‌های احیای معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه و با توجه به رسالت ...