خانه » عمومی اقتصاد » واریز ۲۰ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی
واریز 20 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی
واریز ۲۰ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی

واریز ۲۰ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی

صندوق توسعه ملی طی یک سال گذشته مبلغی در حدود ۶.۶ میلیون دلار از فروش نفت دریافت نموده و در مقابل بیش از ۱۴میلیون دلار از منابع در اختیار خود را در بخش‌های مختلف به مصرف رسانده است.

طبق قانون برنامه پنجم توسعه هر سال حداقل ۲۰ درصد درآمد ارزی حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های آن به حساب صندوق توسعه ملی واریز گردد ایندرصورتی است که قرار شده است تا علاوه بر این ۲۰ درصد سالانه سه درصد بر سهم صندوق از منابع نفتی اضافه گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از قانون بودجه ۱۳۹۴ با توجه به کاهش شدید درآمدهای نفتی و سختی تامین هزینه‌های دولت، با توافق مجلس قرار شد که از سهم کامل صندوق از منابع ارزی تا مرز ۳۰ درصد هم پیش رفته بود، کف ۲۰ درصدی واریز گردد. این ماجرا نه تنها برای سال گذشته بلکه برای امسال و حتی سال آینده نیز تکرار خواهد شد.

از مجموع درآمدهای نفتی تا ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی، حدود ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت و مابقی به حساب خزانه و برای دولت واریز خواهد شد. تازه‌ترین گزارش دیوان محاسبات از عملکرد بودجه سال گذشته نیز حاکی از آن است که صندوق توسعه سهمی حدود شش میلیون و ۶۷۲ هزار دلار از محل صادرات نفت دریافت نموده است. حال اینکه این رقم کل سهم ۲۰ درصدی بوده یا نه موضوعی است که دیوان محاسبات به آن اشاره ای ننموده است.

مخارج درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت

جزئیات بیشتر از عملکرد صندوق نشان دهنده آن است که حدود ۱۴ میلیون و ۶۴۵ هزار دلار مصارف صندوق در سال قبل بوده که در هفت محل اصلی هزینه شده است.

بر اساس این گزارش، تا ۳۵.۹ درصد یعنی بالاترین حد از مصارف در تسهیلات ارزی بوده که رقمی حدود پنج میلیون و ۲۷۱ هزار دلار را شامل می‌شود. تسهیلات ریالی صندوق حدود ۶۷۴ هزار دلار گزارش شده که معادل ۴.۶ درصد مصارف صندوق در سال قبل می‌باشد.

در مورد سپرده‌گذاری‌ها نیز باید اشاره شود که یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار از منابع صندوق برای سپرده‌گذاری ارزی و تا یک میلیون و ۶۴۲ هزار دلار، سپرده‌گذاری ریالی انجام شده است. سهم سپرده گذاری ریالی تا ۱۱.۲۲ درصد از کل گزارش شده که حدود ۱.۵ درصد بیشتر از سپرده گذاری ارزی است.

بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از منابع صندوق برای انجام تکالیف قانونی و بودجه ای محول شده به آن و تا دو میلیون و ۹۲۰ هزار دلار هم به شکل تسهیلات پرداختی بابت اجرای طرح های عمرانی صرف شده است.

همچنین نزدیک به ۰.۰۵ درصد از منابع صندوق سهم مصارف جاری آن در سال ۱۳۹۴ بود که بالغ بر  ۶۰۰۰ دلار می‌باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده

رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده

بنا بر اعتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس، با توجه به رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی ...