خانه » سایر » ۱۸ درصدی شدن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی
18 درصدی شدن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی
۱۸ درصدی شدن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

۱۸ درصدی شدن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

مدیر کل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار ضمن اعلام نرخ بیکاری ۱۸ درصدی فارغ التحصیلان بیان نمود: برای سرمایه‌گذاری در حوزه اشتغال باید بنگاهها را تشویق کنیم.

علاء الدین ازوجی با بیان این مطلب که در جهت تحقق اهداف اشتغال باید انسجامی فراتر از دولت ایجاد گردد، ادامه داد: دولت، مجلس، بخش خصوصی و همه دستگاه‌ها در این زمینه باید بسیج شده و برنامه ویژه‌ای به اجرا درآید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی پیش‌بینی مهارتهای آموزشی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: سالانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دانش‌آموخته و فارغ التحصیل دانشگاهی تقاضای شغل می‌کنند و حدود ۲۰۰ هزار نفر غیر از فارغ التحصیلان به جمعیت بیکار کشور افزوده می‌گردد. فارغ از اینها با نیروی انباشت بیکار از سالهای گذشته روبه رو هستیم که به جمعیت متقاضی شغل اضافه شده و همین امر پدیده بیکاری را بزرگتر کرده است.

ازوجی تصریح نمود: دولت تا جایی که می‌تواند باید برای اشتغال هزینه نماید و بسته‌های حمایتی برای بیکاران در نظر گیرد. معمولا دولت فقط یک درصد تولید ناخالص ملی را در راه اشتغال هزینه می‌کند، اما در کشورهای توسعه یافته بیش از ۲ تا ۳ درصد  تولید ناخالص ملی برای این امر هزینه می‌شود.

مدیر کل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار با بیان اینکه ۲۰ درصد بیکاران در روستاها ساکن می‌باشند، خاطرنشان شد: در حال حاضر بحث استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در مجلس مطرح شده که می‌تواند در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها موثر باشد.

وی در ادامه از  افزایش ۲۷ درصدی مالیات در بودجه سال ۱۳۹۶ خبر داد و بیان کرد: بر اساس آمارها، دولت با ۲۰ درصد فرار مالیاتی مواجه است و تلاش میکند به هر نحوی جلوی آن را بگیرد.

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی روندی بلند مدت

هادی موسوی نیک از کارشناسان حوزه اشتغال نیز اشتغال را موضوعی مهم دانست که در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد و تاکید نمود: موضوع اشتغال نیازمند سیاستگذاری در سطح کلان و خرد بوده و هر شهری هم نیازمندی های خاص خودش را دارد بنابر این اشتغال مقوله‌ای بلند مدت است که برای رسیدن به نتیجه مورد انتظار به تدبیر درازمدت نیاز دارد.

این کارشناس حوزه اشتغال در انتها بیان داشت: سازمان فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بوده ولی این سازمان تا چه اندازه توانسته مهارت‌های لازم را به جوانان بیاموزد و اگر هم کاربردی نیست چرا روال آن تاکنون تغییر نیافته است؟

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

در حالی که بیش از ۴.۵ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در ایران داریم، خسارتی که از محل تحصیلکردگان بیکار به کشور وارد می‌شود قابل محاسبه نیست. برابر آمارها ۲۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکارند و دلیل این امر ضعف مهارت آموزی و فقدان مهارت لازم برای حضور و رقابت در بازار کار است.

بیش از ۴.۵ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در ایران داریم

در حالی که بیش از ۴.۵ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در ایران داریم، خسارتی که ...