خانه » سایر » مالیات بر ارزش زمین راهی برای توزیع مجدد درآمد و ثروت در جامعه
مالیات بر ارزش زمین راهی برای توزیع مجدد درآمد و ثروت در جامعه
مالیات بر ارزش زمین راهی برای توزیع مجدد درآمد و ثروت در جامعه

مالیات بر ارزش زمین راهی برای توزیع مجدد درآمد و ثروت در جامعه

ارزیابی منابع درآمدی دولت نشانگر آن است که نظام مالیاتی کشور تاکنون نتوانسته از کارکردهای مالیات به عنوان ابزار تنظیم‌کننده بازار، با هدف کنترل سوداگری و تخصیص بهینه منابع به شیوه صحیح استفاده نماید که در این راستا وضع مالیات بر ارزش زمین می‌تواند به عنوان یک ایده جدید مطرح گردد.

مالیات به ‌عنوان ابزار بسیار مهم در اجرای سیاست‌های اقتصادی شناخته می شود و از متغیرهایی است که دولت با استفاده از آن در تخصیص منابع (و توزیع درآمد و ثروت در جامعه) اثرات کلانی برجای می‌گذارد، بنابراین سهم مالیات‌ها از تولید ناخالص ملی می‌تواند به‌ عنوان سیگنالی از اثربخشی سیاست‌های مالیاتی در اقتصاد شناخته شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبِنا، نظام‌های مالیاتی با دنبال کردن رویکرد درآمدی صرف نسبت به مالیات، از دیگر کارکردهای مالیات به عنوان یک ابزار تنظیم‌کننده بازار بی‌بهره می‌مانند. بنابراین یک نظام مالیاتی مطلوب، علاوه بر کسب درآمد پایدار برای دولت مرکزی، اهدافی نظیر تخصیص بهینه منابع و همچنین کنترل سوداگری را نیز باید در نظر داشته باشد.

زمین در کنار کار و سرمایه، یکی از عوامل تولید به شمار می‌رود که همواره از سوی دولت‌ها با هدف کنترل سوداگری، تخصیص بهینه منابع و کسب درآمد برای ایجاد زیرساخت‌های شهری به عنوان پایه اخذ مالیات مطرح بوده است. مالیات بر ارزش زمین با توجه به ویژگی‌های خود می‌تواند از استفاده غیر بهینه از زمین جلوگیری کرده و بر خلاف دیگر مالیات‌ها، می‌تواند باعث افزایش روحیه کارآفرینی در حوزه خود گردد.

مالیات بر ارزش زمین راهی برای کنترل سوداگری

این نوع مالیات، یکی از راه‌های مناسب برای کسب درآمد پایدار برای دولت‌ها به شمار می‌رود و بر این اساس ، درصد ثابتی از ارزش زمین به‌ عنوان مالیات، به ‌صورت سالانه از مالک زمین دریافت می‌شود. در مالیات بر ارزش زمین ، تفاوتی ندارد که مالک از زمین استفاده بهینه کند یا زمین بدون استفاده باشد. در نتیجه اخذ مالیات از سوی دولت‌ها، با هدف کنترل سوداگری، تخصیص بهینه منابع و کسب درآمد صورت می‌‌گیرد.

زمین‌های ساخته نشده به ویژه در بخش‌های تجاری و مسکونی، وضعیت نامساعدی را برای اقتصاد شهری ایجاد می‌نماید. از یک سو موجب وضع بد و ناگوار فضای بصری شهری می‌گردد و از طرف دیگر، از پتانسیل توسعه و پیشرفت اقتصاد شهری می‌کاهد.

از این رو، مالیات بر ارزش زمین باعث ایجاد زمینه لازم برای توسعه صنعت ساخت‌وساز می‌شود زیرا نگهداری زمین برای مالکانی که زمین‌ها را به امید افزایش قیمت در آینده، بلااستفاده نگه می‌دارند، دشوارتر شده و یا به عبارتی دیگر، استفاده غیر بهینه از زمین، توجیه اقتصادی خود را از دست خواهد داد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو از مودیان مالیاتی

وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو از مودیان مالیاتی

پیرو صدور اطلاعیه ای با اعلام وقوع برخی کلاهبرداری ‎ها و سوءاستفاده های افراد سودجو ...