خانه » بازرگانی » بازسازی ۶۰۰ واحد شالیکوبی با از محورهای مهم وزارت کشاورزی
بازسازی 600 واحد شالیکوبی با از محورهای مهم وزارت کشاورزی
بازسازی ۶۰۰ واحد شالیکوبی با از محورهای مهم وزارت کشاورزی

بازسازی ۶۰۰ واحد شالیکوبی با از محورهای مهم وزارت کشاورزی

طبق اظهارات مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی، تا پایان آبان ماه امسال سه میلیون تن به ظرفیت شالیکوبی و فرآوری ماده خام در واحدهای تولیدی اضافه شد.

به پیش بینی چنگیز اسفندیاری در صورت تامین اعتبار، ظرفیت فرآوری ماده خام کشاورزی تا پایان امسال به پنج میلیون تن می رسد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وی خاطرنشان کرد: با افزایش پنج میلیون تنی ظرفیت فرآوری ماده خام کشاورزی در واحد تولیدی و صنایع تبدیلی و تکمیلی، میزان محصولاتی که قابلیت فرآوری دارند به ۴۷ میلیون تن می رسد.

اسفندیاری افزایش فرآوری در قطب های تولیدی به ویژه در مناطق روستایی، افزایش ظرفیت واحدهای نیمه فعال، بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده و توسعه زنجیره های تولید و شبکه ها بویژه در هشت محصول خرما، کشمش، زعفران، مرکبات، کیوی، سیب زمینی و محصولات گلخانه ای را از رویکرد های مهم وزارت جهادکشاورزی در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی برشمرد.

وی تصریح کرد: براساس رویکرد وزارت جهاد کشاورزی هر سال باید واحدها و صنایع فرآوری به میزان ۱۰ درصد بازسازی و نوسازی شوند.

بازسازی ۶۰۰ واحد شالیکوبی در سه سال گذشته

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی، بازسازی و نوسازی شالیکوبی ها را یکی از محورهای تمرکز وزارتخانه دانست و توضیح داد: با اجرای برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در سه سال گذشته ۶۰۰ واحد شالیکوبی با کل ظرفیت اسمی یک میلیون تن بازسازی شده است.

وی همچنین گفت: از مجموع واحدهای شالیکوبی بازسازی شده ۳۰۰ واحد در استان گیلان، ۲۰۵ واحد در مازندران و بقیه در سایر استان ها بود.

بنابر اظهارات وی، از آغاز فروردین تا آبان ماه امسال واحدهای شالیکوبی با سه میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای خرید ماده اولیه فرآوری و سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در قالب سرمایه ثابت از محل کمک های فنی و اعتباری بازسازی شدند که به کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصد شکستگی و افت پنج درصدی ضایعات برنج منجر شده است.

در سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ طبق قانون انتزاع مسئولیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.

صنایع تبدیلی و تکمیلی در جلوگیری از ضایعات، افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی، عرضه مناسب‌تر، توسعه صادرات و درمجموع افزایش ارزش اقتصادی محصول، یکی از حلقه‌های مهم تولید در بخش کشاورزی به شمار می رود که با ایجاد مطلوبیت سهم بسیار زیادی در افزایش ارزش افزایی محصولات خام دارد.

شمار واحدهای صنایع تبدیلی با پروانه صادر شده از وزارت صنعت و معادن و وزارت جهاد کشاورزی بیش از هفت هزار واحد فعال کوچک و بزرگ است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*