خانه » بازرگانی » افزایش تولید در بخش کشاورزی نشان دهنده رشد اقتصادی
افزایش تولید در بخش کشاورزی نشان دهنده رشد اقتصادی
افزایش تولید در بخش کشاورزی نشان دهنده رشد اقتصادی

افزایش تولید در بخش کشاورزی نشان دهنده رشد اقتصادی

رشد اقتصادی را می توان افزایش تولید یک کشور در یک سال خاص در مقایسه با مقدار آن در سال پایه در سطح کلان دانست که تولید ناخالص داخلی یا تولید ناخالص ملی را نیز شامل می شود.

بنا به گزارش صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی، اقتصاد ایران در سال جاری ۷ درصد نرخ رشد را تجربه کرده است، همچنین هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه، رسیدن نرخ رشد اقتصادی به میانگین سالانه ۸ درصد می باشد که این امر نشان دهنده رسیدندولت به هدف از پیش تعیین شده است. البته رشد اقتصادی حاصل شده اما و اگرهای زیادی به دنبال خود داشته است.

عده ای با دیدی منفی به این جریان نگاه کرده و باور دارند که این آمار رشد را در زندگی روزمره خود احساس نمی‌کنند و در مقابل گروه دیگر خوشبین بوده و باور به ملموس بودن رشد اقتصادی در زندگی خود دارند. اما مسئله این است که مردم چگونه می‌توانند این رشد را احساس کنند؟

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از صمت ، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگر اقتصادی و استاد دانشگاه امام صادق در این باره اظهار داشت: مفهوم رشد اقتصادی را وقتی بهتر درک می‌کنیم که به مفهوم رکود و بهبود فضای کسب و کار توجه نماییم. در کشور ما رشد اقتصادی اخیری که حاصل شده است، نتیجه و معلول رشد تولید در بخش‌هایی از اقتصاد بوده است.

افزایش تولید در بخش کشاورزی طبق آمار

ما در بخش‌های مختلف کشاورزی رشد تولید را مشاهده کرده ایم، به طور مثال در تولید گندم از ۶ میلیون تن در سال‌های گذشته، امروز به تولید حدود ۱۲ میلیون تن رسیده‌ایم. در بخش‌های دیگر کشاورزی نیز بر اساس آمارهای مراجع رسمی کشور درآمد کشاورزان افزایش یافته اما به این خاطر که یک کالا از مجموعه کالاهای مصرفی مردم رشد داشته و قیمت آن هم کاهش نیافته، عموم مردم اظهار می‌کنند این رشد را احساس نمی‌کنند.

این امر در حالی می‌باشد که دولتمردان که خرید گندم را تامین مالی می‌کنند، رشد را احساس کرده اند. برای مثال بر اساس آمارها، امسال ۱۵ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم تامین نقدینگی شده بود. بنابراین با توجه به این آمارها می‌توان به این نتیجه رسید که رشد در کشور محقق شده اما با توجه به اینکه این رشد فقط در برخی بخش‌های اقتصادی محقق شده مردم نمی‌توانند آن را به خوبی احساس کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اشتیاق مضاعف اروپایی ها برای ورود به بازار محصولات کشاورزی ایران

اشتیاق مضاعف اروپایی ها برای ورود به بازار محصولات کشاورزی ایران

مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران با اشاره به اشتیاق مضاعف اروپایی ها برای ...