خانه » سایر » خروج از اقتصاد تک محصولی با افزایش درآمدهای مالیاتی دولت
خروج از اقتصاد تک محصولی با افزایش درآمدهای مالیاتی دولت
خروج از اقتصاد تک محصولی با افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

خروج از اقتصاد تک محصولی با افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

کشورهای مانند ایران که دارای منابع نفتی و گازی بوده درآمدهای قابل قبولی به سبب تولید و صادرات این منابع خدادای به دست می‌آورند نباید به سمت اقتصاد تک محصولی بروند.

با وجود اینکه درآمدهای قابل قبولی از فروش این منابعه به دست می‌آید اما به اعتقاد برخی کارشناسان این امر بیش از آنکه سودمند باشد، دارای معایب بزرگی است. یکی از راه‌های کسب درآمد برای دولت، درآمدهای مالیاتی است که دولت می‌تواند اظ طریق ایجاد یک نظام مالیاتی درست و استاندارد، درآمدهای خود را افزایش داده و کسری بودجه خود را تامین نماید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان ، مالیات یکی از منابع مهم درآمدی هر دولتی بوده که با به کارگیری صحیح آن در بخش‌های مختلف اقتصادی، علاوه بر تامین منابع مالی می‌تواند یکی از ابزارهای مناسب در راستای کنترل اقتصاد کشور نیز باشد. پرداخت مالیات را می توان یک نوع هزینه اجتماعی دانست که مردم هر جامعه برای استفاده از امکانات، خدمات و منابع آن کشور موظف به پرداخت آن می باشند.

اقتصاد تک محصولی مخل هزینه های عمومی و مفید

افزایش درآمدهای دولت در بخش‌هایی مانند درمان، آموزش و پژوهش، تامین اجتماعی موثر، توسعه زیر ساخت‌ها، بهبود سیستم‌های کنترلی، افزایش امنیت مرزها و بهبود نظم عمومی و امنیت داخلی می‌تواند به فضای کسب و کار کمک نماید. با آنکه پرداخت مالیات موجب فراهم شدن رفاه بیشتر، خدمات گسترده‌تر، بهبود مراکز درمانی و فعالیت‌های عمرانی می گردد اما همچنان شاهد آن هستیم که برخی از افراد باوری به تبعات مثبتی که با پرداخت مالیات نصیبشان می‌شود نداشته و دور زدن و فرار از مالیات را نوعی هوشمندی و زرنگی در نظر می‌گیرند و تا جایی که امکان دارد از پرداخت مالیات خودداری می نمایند.

فرار مالیاتی همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی بوده که نظام مالیاتی کشور با آن درگیر می باشد و آن را می‌توان هرگونه تلاش قانونی یا غیرقانونی یک شرکت یا بنگاه اقتصادی برای عدم پرداخت مالیات یا کمتر پرداخت نمودن آن تعریف کرد. فرار مالیاتی اصطلاحی است برای زمانی که فعالیت‌هایی غیرقانونی برای پنهان کردن درآمد یا نادیده گرفتن بدهی مالیاتی اتخاذ می گردد و این بدان معناست که مودی میزانی کمتر از آنچه قانونا موظف است، پرداخت می‌کند. تقریبا دلایل فرار مالیاتی در همه کشورها مشترک و یکسان می باشند.

مالیات‌هایی مانند مالیات بر ثروت یا درآمد بر مشاغل که دارای نرخ‌های بالاتری هستند قابلیت بالایی برای فرار از مالیات در خود دارند. همچنین افزایش نرخ‌های مالیاتی علاوه بر اینکه می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاری را کاهش دهد، زمینه را برای عدم پرداخت مالیات و فرار مالیاتی را افزایش می دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام ...