خانه » اخبار جهان » ثبت ۷۰ شرکت در طرح فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک
ثبت 70 شرکت در طرح فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک
ثبت ۷۰ شرکت در طرح فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک

ثبت ۷۰ شرکت در طرح فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک

با جایگزینی طرح فعالان مجاز اقتصادی به جای تسهیلات خوشنامی، یک مقام مسئول گمرکی از اعلام ۷۰ شرکت به عنوان فعال مجاز اقتصادی خبر داد.

طی توافق صورت گرفته بین گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و انتقال اعطای تسهیلات خوشنامی به گمرک تغییراتی گسترده در روند تسهیلات حمایت از صادرات فرآورده‌های نفتی صورت گرفته است. پیش از این نیزساختاری مجزا در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اعطای مجوزهای خوشنامی به صادر کنندگان موثق ایجاد شده بود اما از ابتدای امسال با هماهنگی یک نهاد نظارتی این وظیفه از ساختار نظارتی ستاد مبارزه با قاچاق به دستگاه اجرایی گمرک سپرده شده است.

در آخرین مکاتبه ستاد به گمرک نام ۱۸۲ شرکت به عنوان لیست نهایی شرکتهای دارایی مجوز خوشنامی دیده می شود و با توافقهای صورت گرفته از این پس اعطای این تسهیلات از کانال گمرک و در قالب طرح فعالان مجاز اقتصادی صورت می گیرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، در همین راستا سرپرست دفتر مدیریت اطلاعات و برنامه‌ریزی گمرک درباره تدوین شیوه نامه حمایت از تسهیل صادرات فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: در ابتدای کار با بهره گیری از تجارب کشورهای موفق در این زمینه، شیوه نامه تسهیل صادرات تدوین شد، همچنین معیارهای انتخاب واجدین شرایط  و تخصیص امتیازات  و تسهیلات قابل ارائه بیان گردید. همچنین کمیته‌ای تخصصی جهت بررسی دوره‌ای درخواستهای متقاضیان و مسائل مرتبط تشکیل شده است.

پورتال ثبت نام در طرح فعالان مجاز اقتصادی

بنا به اظهارات باقری پور پس از تدوین شیوه نامه امکان ثبت نام متقاضیان از طریق پورتال سازمانی فراهم شده است. در فاز اول این پروژه شش شرکت پتروشیمی مشمول این طرح شده اند و از تسهیلات در نظر گرفته شده بهره گرفته اند. همچنین درخواست های بعدی نیز مورد بررسی قرار می گیرند و در جلسات دوره ای برگزار شده از سوی کمیته آن دسته از شرکتها  که در چارچوب معیارهای مصوب مورد تایید قرار گرفته و مشمول تسهیلات قرارمی گیرند.

وی در ادامه افزود، امروز ۷۰ شرکت به عنوان فعال مجاز اقتصادی به گمرکات کشور اعلام شده‌اند، که ۲۶ مورد از آنها جزء شرکتهای دانش بنیان هستند.

مقررات تسهیل صادرات از سال ۱۳۹۳ در قالب  طرح فعالان مجاز اقتصادی با هدف حمایت از صادر کنندگان و وارد کنندگان در زمینه تجارت بین المللی در دستور کار گمرک قرار گرفته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم پذیرفتن جواز کسب صنفی جهت پرداخت وام توسط بانک

عدم پذیرفتن جواز کسب صنفی جهت پرداخت وام توسط بانک

سعید حیاتی رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی، بیان داشت: فعالان اقتصادی بعد از گذراندن مراحل ...