خانه » اخبار جهان » رتبه بندی تولید ناخالص داخلی توسط صندوق بین المللی پول
رتبه بندی تولید ناخالص داخلی توسط صندوق بین المللی پول
رتبه بندی تولید ناخالص داخلی توسط صندوق بین المللی پول

رتبه بندی تولید ناخالص داخلی توسط صندوق بین المللی پول

صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های پولی بین المللی با معرفی ایران به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا پیش بینی کرد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ از مرز ۱.۵ تریلیون دلار بیشتر گردد.

برآوردهای صندوق بین المللی پول حاکی از آن است که تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۶ ۱٫۴۵۹ تریلیون دلار بوده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن ۸۱ میلیارد دلار افزایش را نشان می‌دهد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم،بر اساس این گزارش همچنین ایران توانسته در این سال جایگاه خود به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کرده و در رده بندی بزرگ ترین اقتصادهای دنیا بالاتر از کشورهایی مثل استرالیا، مصر، لهستان، هلند، امارات، نروژ و پرتغال جای گیرد.

چین در این سال با تولید ناخالص داخلی ۲۱٫۲۶ تریلیون دلاری به عنوان بزرگترین اقتصاد بزرگ دنیا و بالاتر از آمریکا قرار گرفته است. چین از سال ۲۰۱۴ جایگاه آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا را در اختیار گرفته است. رئیس جمهور جدید آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده است با اتخاذ سیاست های حمایتی قوی از صنایع داخلی آمریکا روند نزولی اقتصاد این کشور را معکوس نماید.

رتبه های بعدی تولید ناخالص داخلی در جهان

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۸٫۵۶ تریلیون دلار بوده و باعث شد این کشور در رده دوم بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار گیرد. کشور هند نیز با اقتصاد ۸٫۷۲ تریلیون دلاری در رتبه سوم جهان قرار گرفت. ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، اندونزی، انگلیس و ترکیه نیز به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم این لیست قرار گرفته اند. تولید ناخالص داخلی ترکیه در این سال مبلغی در حدود ۱٫۶۶۹ تریلیون دلار بوده است .

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بر اساس شاخص قدرت خرید تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ نیز ۹۲ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده  و به ۱٫۵۵۱ تریلیون دلار برسد. با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی ایران جایگاه این کشور در رده بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا تغییری نخواهد داشت و ایران همچنان در رتبه ۱۸ و پایین تر از کشورهایی مثل ترکیه قرار خواهد گرفت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ایالات متحده به تنهایی حدود ۲۵ درصد تولیدناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارد

ایالات متحده به تنهایی حدود ۲۵ درصد تولیدناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارد

ایالات متحده به تنهایی حدود ۲۵ درصد تولیدناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارد. تولید ...