خانه » سایر » رقم عیدی برای کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان
رقم عیدی برای کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان
رقم عیدی برای کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان

رقم عیدی برای کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال موضوع رقم عیدی و پاداش آخر سال به دغدغه کارمندان،کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران تبدیل شده که اخبار و جزییات آن توسط این اقشار دنبال می‌گردد.

مبلغ عیدی مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی هر سال توسط هیات وزیران مشخص و به طور معمول بهمن ماه اعلام می‌گردد که به محض ابلاغ توسط سازمان تامین اجتماعی به حساب مستمری بگیران واریز می‌گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی با تامین اعتبار و منابع مورد نیاز موفق شد عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی را در نیمه نخست اسفندماه واریز نماید که به گفته نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت آن ۱۵۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص در نظر گرفته شد؛ بر همین اساس مبلغ عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی همانند کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری ۶۸۸ هزار تومان تعیین گردید.

درباره رقم عیدی کارکنان دولت نیز هرچند هنوز رقمی اعلام نگردیده ولی بر اساس برخی گمانه زنی ها عیدی کارمندان امسال ۷۷۰ هزار تومان خواهد بود که البته مبلغ قطعی آن باید به تصویب هیات وزیران برسد و احتمال زیاد در روزهای آینده مصوبه هیأت وزیران در مورد نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت، ‌ به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ خواهد گردید.

آنچه در این بین بی شک تصمیم گیری درباره رقم عیدی کارکنان دولت در مورد بازنشستگان کشوری نیز اعمال خواهد گردید.

رقم عیدی کارگران بیمه شده تامین اجتماعی

برای عیدی کارگران بیمه شده تامین اجتماعی نیز فرمولی که از سالهای گذشته تاکنون مبنای محاسبه قرار گرفته ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن، کلیه کارفرمایان مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد آن سال را به عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند.

مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر گردد.

همچنین به موجب تبصره یک ماده واحده مذکور، مبلغ پرداختی به کارگرانی که طی سال کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده باشند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.

بر این اساس حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نگردد، سه برابر پایه حقوق خواهد بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*