خانه » سایر » پیش بینی نرخ رشد اقتصادى کشور در سال آینده بر اساس واقعیات امسال
پیش بینی نرخ رشد اقتصادى کشور در سال آینده بر اساس واقعیات امسال
پیش بینی نرخ رشد اقتصادى کشور در سال آینده بر اساس واقعیات امسال

پیش بینی نرخ رشد اقتصادى کشور در سال آینده بر اساس واقعیات امسال

با بررسى و ارزیابی جزئیات نرخ رشد اقتصادى کشور در ۶ماهه نخست امسال، یافته‌هاى مهمى براى تحلیل و پیش‌بینى نرخ رشد اقتصادى کشور در سال ١٣٩۶ به دست می آید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تعادل، طبق گزارش مرکز آمار کشور، برابر محاسبات صورت گرفته نرخ رشد اقتصادى کشور در ۶ماهه اول سال ١٣٩۵ برابر با ۶.۵ درصد بوده که این نرخ بدون درنظر گرفتن نرخ رشد بخش نفت به ۴.۵ درصد کاهش پیدا مى کند، اما وقتى که به جزئیات نرخ رشد اقتصادى کشور در۶ماهه اول امسال دقت نمایید نتایج جالبى از میزان درون‌زا بودن و امکان استمرار این نرخ در سال آینده به دست خواهد آمد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ رشد اقتصادى بخش‌هاى مختلف اقتصادى در ۶ماهه اول برای نرخ رشد گروه کشاورزى ۵٫۹ درصد، نرخ رشد استخراج نفت خام و گاز طبیعى ۷۴٫۹ درصد، نرخ رشد صنعت ۳٫۷ درصد و نرخ رشد گروه خدمات ۵ درصد بوده است.

تحلیل نرخ رشد از منظر بخش‌هاى مختلف اقتصادى به خوبی نشان مى‌دهد که رشد عجیب و بسیار بالاى بخش استخراج نفت که بیشترین تاثیر ممکن را از اجراى برجام گرفته، موتور نرخ رشد اقتصادى کشور در ۶ماهه نخست بوده است و وقتى نرخ رشد ۷۴٫۹ درصدى را در سهم ۷٫۴ درصدى این بخش در تولید ناخالص داخلى کشور ضرب کنید، میزان اثرگذارى بیش از ٢ درصدى بخش نفت در نرخ رشد کلى اعلامى به خوبی نمایان خواهد شد.

پیش بینی نرخ رشد اقتصادى کشور

بر اساس استنباط بالا نرخ رشد اقتصادى کشور در ۶ماهه اول امسال تا حدود زیادى مدیون نرخ رشد بسیار بالاى بخش نفت که از  رفع تحریم‌ها رشد داشته و بهبود نرخ رشد در گروه خدمات به‌ویژه در بخش‌هاى حمل و نقل، انباردارى و ارتباطات و همچنین در بخش واسطه‌گرى‌هاى مالى می باشد که این دو بخش نیز پس از بخش نفت از اجرایی شدن برجام بیشترین رونق را گرفته اند.

براى پیش‌بینى نرخ رشد اقتصادى کشور با استفاده از ارزش‌افزوده بخش‌هاى مختلف اقتصادى در سال ١٣٩۶ با توجه به ماهیت نرخ رشد که تغییرات تولید ناخالص داخلى هر دوره یا هر سال را نسبت به همان دوره در سال قبل مقایسه مى‌کند، باید به این سوال‌ها پاسخ داد که آیا ممکن است بخش نفت در سال ١٣٩۶ نسبت به سال ١٣٩۵ نرخ رشد بالای خود را حفظ کند و همچون امسال این نرخ بتواند موتور محرک استمرار نرخ رشد اقتصادى باشد؟

آنچه روشن است این است که به دلیل آنکه طبق آمارهاى منتشر شده بخش نفت ایران با توانمندى و درایت وزارت نفت به سرعت به حداکثر ظرفیت استخراج نفت نزدیک شده است، از منظر افزایش ظرفیت‌ها، امکان استمرار نرخ رشد اقتصادى بالاى این بخش در سال ١٣٩۶ بسیار کم احتمال است و با توجه به پیش‌بینى‌هاى اولیه از قیمت نفت در سال ١٣٩۶ از منظر افزایش قیمت نیز امکان استمرار قابل توجه نرخ رشد بخش نفت نامحتمل می باشد. همین استدلال براى بخش‌هایی همانند حمل و نقل نیز که با اجرایی شدن برجام نرخ رشد قابل توجهى نسبت به سال گذشته داشته‌اند، نیز وجود دارد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد

اوپک پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام خود در سال ۲۰۱۸ را دوباره افزایش داد و ...