خانه » بازرگانی » افزایش تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۵
افزایش تجارت خارجی کشور در سال 1395
افزایش تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۵

افزایش تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۵

تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۵ افزایش چشمگیری داشته است به طوریکه در ۱۰ ماهه ی سال جاری این رقم به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسیده که بیش از نصف این مبلغ مربوط به صادرات غیر نفتی است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، تا ابتدای بهمن ماه سال جاری صادرات غیر نفتی ایران به ۳۵میلیارد و۲۷۰میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸و۳۷صدم درصد افزایش داشته است.

میزان واردات ایران در مدت یاد شده به ۳۴میلیارد و ۹۸۲۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه بامدت مشابه سال قبل ۳و۲۱صدم درصد رشد داشته است.
مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت ۲۸۸۸میلیون دلار رسید که نشان می دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.
ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سالجاری در مجموع به ۷۰میلیارد و ۲۵۲۲میلیون دلار رسید که در مقایسه با پارسال ۵و۸ درصد رشد داشته و تجار ایرانی ۳میلیارد و۸۱۴ میلیون دلار بیشتر از پارسال با سایر کشورها تجارت داشته اند که نشان دهنده بزرگتر شدن تجارت خارجی ایران طی ده ماهه سالجاری است.مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال گذشته ۶۶میلیارد و ۴۳۸میلیون دلار بود.
در این مدت تشریفات گمرکی ۲۷میلیون و ۵۵۵هزار تن کالای وارداتی و ۱۰۲میلیون و ۴۳۳هزار تن کالای صادراتی در گمرکات سراسر  انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲و۸۷صدم درصد و ۳۳و۷۶صدم درصد افزایش داشته است.

عمده ترین کالای صادراتی

در این مدت میعانات گازی با ۶ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود که۱۷ و ۸۸ صدم درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و سهم ۵ و ۵۳ صدم درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و۳۴۵میلیون  دلار و سهم ۳ و ۸۱ صدم درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با یک میلیارد و۶۸ میلیون دلار و سهم ۳ و ۳ صدم درصدی و پروپان مایع شده با ۹۹۰ میلیون دلار و سهم ۲ و ۸۱ صدم درصدی قرار دارند.
اقلام عمده وارداتی طی ده ماهه سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۶۱۱ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش۷۷۴میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به ارزش۶۶۶ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور۱۵۰۰تا ۲۰۰۰سی سی به ارزش ۶۲۶ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور۲۰۰۰تا۲۵۰۰سی سی به ارزش ۵۳۶  میلیون دلار بود.

بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی

چین همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده است به طوری که در ده ماهه سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به ۶ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ و۵۳صدم درصد افزایش داشته است که بهترین رشد در میان دیگر کشورهای عمده خریدار کالای ایرانی را داشته است. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار، عراق با ۵ میلیارد و ۳۹ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۵۶۷میلیون دلار قرار دارند.

آمار تجارت خارجی کشور

آمار تجارت خارجی کشورمان در ده ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد، که رتبه‌های اول تا چهارم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب به کشورهای چین با ۸ میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار و ترکیه با ۲ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار اختصاص دارد. روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب یک و ۲۷ صدم درصد، ۱۱ و ۴۷ صدم درصد، ۸ و ۷۴ صدم درصد و ۱۰ و ۹۹ صدم درصد کاهش داشته است.
واردات ایران از آلمان در ده ماهه سالجاری  به یک میلیارد و ۹۶۲۲ میلیون دلار رسید و این کشور پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود .واردات ایران از آلمان در این مدت ۳۶ و ۳۹ صدم درصد رشد داشته که این میزان در ماه گذشته ۳۸ و ۲۲ بوده است .

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

شرکت‌های انگلیسی به دنبال فرصت‌های موجود در 10 سال آینده

شرکت‌های انگلیسی به دنبال فرصت‌های موجود در ۱۰ سال آینده

شرکت‌های انگلیسی به فرصت‌های موجود در آستانه رونق ۶۰۰ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری‌های تجاری کشورمان در ...