خانه » بورس،ارز، سکه » ادامه روند نزولی قیمت‌دلار با نزدیک شدن به انتهای سال
ادامه روند نزولی قیمت‌دلار با نزدیک شدن به انتهای سال
ادامه روند نزولی قیمت‌دلار با نزدیک شدن به انتهای سال

ادامه روند نزولی قیمت‌دلار با نزدیک شدن به انتهای سال

قیمت‌دلار بعد از دوره تلاطمی  که پشت سر گذاشت با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، اکنون با شیب کاهشی به روند خود ادامه می‌دهد و سرانجام از نرخ های رایج در بازار آزاد پس ار تجربه ارقام رکورد شکن به کانال ۳۷۰۰ تومان وارد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از اواخر آبان‌ ماه امسال بازار ارز دور نوسانی خود را آغاز و با شدت بیشتری از آنچه در سال‌های گذشته مرسوم بود روند افزایشی در پیش گرفت به­‌طوری که قیمت‌ها از حول و حوش ۳۶۰۰ تومان در مدار افزایشی قرار گرفت و تا مرز ۴۲۰۰ تومان پیش رفت تا رکورد چند سال گذشته قیمت این ارز شکسته شود. دلار که با تجربه رشد بیش از ۶۰۰ تومانی طی مدتی کوتاه و تا اواسط دی‌ماه وبه هیجان کشیدن بازار، سرانجام بعد از واکنش‌های متفاوت و اقدامات انجامی در فاز معکوس قرار گرفت.

علل کاهش قیمت‌دلار

گرچه نوسان بازار ارز و رشد قیمت‌دلار در چند ماه اول نیمه دوم سال تا حدی طبیعی بوده و تقریبا هر ساله این روند تکرار می‌شود، اما در سال جاری از شدت بیشتری برخوردار بود و این تغییر، اظهارات و نقدهای زیادی را هم برای دولت به ارمغان داشت. تا حدی که عنوان می‌شد این شدت رشد قیمتی دلار ناشی از پایان تحمل ارزی برای پایین نگه داشتن دستوری قیمت آن است و نباید بانک مرکزی طی چند سال گذشته قیمت را تحت فشار پایین نگه می‌داشت.

از سویی دیگر کسری بودجه دولت و ناچاری فرضیه دیگری بود که برای بالارفتن قیمت‌دلار مطرح ‌شد ولی هر بار از سوی مقامات دولتی مورد تکذیب قرار گرفت. اما در این بین نظرات دیگری مانند افزایش میزان نقدینگی، افزایش قیمت فروش از سوی صرافی بانک‌ها و یا طرح اخیر مبارزه با پولشویی و کنترل ارز برای محدود شدن میزان ورود ارز از دیگر عواملی بود که برای گران‌ شدن دلار مطرح بود ولی بانک مرکزی این دلایل را قبول نداشت و اعلام کرد که افزایش تقاضای تجاری و مسافرتی و فصلی، سفته‌بازی در بازار و از سوی دیگر فرارسیدن زمان تسویه بدهی‌های خارجی در پایان سال میلادی و همچنین کاهش عرضه از سوی پتروشیمی‌ها موجب عدم تعادل در بازار و تاثیر آن بر قیمت شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال سقوط آزاد نرخ ها در بازارهای طلا، خودرو و مسکن

احتمال سقوط آزاد نرخ ها در بازارهای طلا، خودرو و مسکن

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی از احتمال سقوط ...