خانه » بانک و بیمه » رفتار متفاوت دولت در مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها و بانک ها
رفتار متفاوت دولت در مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها و بانک ها
رفتار متفاوت دولت در مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها و بانک ها

رفتار متفاوت دولت در مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها و بانک ها

حافظ کابوسی کارشناس بیمه، بیان نمود: با وجود تشابه‌های زیاد خدمات بانکی و بیمه ای که در کشور وجود دارد در قانون مالیات بر ارزش افزوده ، خدمات بانکی معاف از مالیات بوده در حالی که از بیمه ها این مالیات اخذ می‌گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد حافظ کابوسی، معاون مدیر بیمه عمر در شرکت بیمه تجارت در خصوص لزوم حذف مالیات برارزش افزوده از خدمات بیمه ای و ارائه این لایحه به مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در حال حاضر از فعالیت های شرکت های بیمه ای مالیات اخذ می گردد در حالی که فعالیت بیمه ای یک فعالیت ضروری بوده و دریافت مالیات از این بخش بر اساس قانون فعلی مالیات ضرورتی ندارد.

کابوسی همچنین افزود: بیمه عمر به عنوان یک فعالیت مجزا تلقی می گردد و از مالیات بر ارث معاف است و به دلیل شرایط خاصی که برایش وجود دارد منافع آن به بازماندگان فرد فوت شده یا  اشخاصی که بیمه نامه را خریداری کرده‌اند تعلق می گیرد و مالیاتی از آنها اخذ نمی شود. البته در سیستم بانکی نیز اگر فردی فوت کند سپرده بانکی وی بلوکه شده و مالیات بر دارایی فرد تعلق می گیرد.

وی با اشاره به سقف ۹ درصدی در نظر گرفته شده برای مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۴-۹۵ این رقم را یک هزینه مضاعف برای خریداران بیمه عمر دانسته و تصریح نمود: خدمات بیمه عمر به عنوان یک پوشش دهنده ریسک در زندگی افراد مطرح می باشند. با خرید هر بیمه نامه مبالغ واریز شده در دو صندوق برای افراد ذخیره می گردد.

افزایش پوشش بیمه ای با حذف مالیات بر ارزش افزوده

یک صندوق به عنوان صندوق سرمایه گذاری بوده که منافع مشترک شرکت بیمه و فرد بیمه شده را نگه داری می نماید. صندوق دیگر نیز که مربوط به هزینه های متقابل شرکت و فرد بیمه شده بوده هم شامل کسورات و سایر هزینه های جاری می شود که مالیات بر ارزش افزوده نیز در حال حاضر بر این صندوق اعمال خواهد شد. با حذف مالیات از این صندوق پوشش بیمه ای همچون بیمه عمر در جامعه فراگیر شده و بار مالی ناشی از صندوق تامین خسارت ضروری بیمه شدگان که از درآمد این صندوق تامین می شود کاهش خواهد یافت.

محاسب فنی در شرکت بیمه با مقایسه میان فعالیت بانک ها و بیمه ها در دریافت مالیات بر ارزش، دریافت مالیات در بخش بیمه ای کشور را تبعیض آمیز دانسته و خاطرنشان ساخت: فعالیت هایی مانند بیمه و بانک شباهت های زیادی با هم دارند که به لحاظ مالی قابل مقایسه می باشند، اما قانون گذار به دلیل ضرورت فعالیت نظام بانکی دسته اول فعالیت ها را معاف از مالیات قرار داده در حالی که بیمه ها فعالیت شان معاف از مالیات بر ارزش افزوده نبوده و خریداران بیمه نامه در نهایت باید بار مالی این مالیات را تحمل نمایند.

وی دربخش انتهایی از صحبت های خود با اشاره به فعالیت دولت و مجلس برای بهبود فعالیت های بیمه در کشور اظهار داشت: انتظار می رود وزیر اقتصاد که در دو سال گذشته نشان داده اند با موضوع حذف مالیات بر ارزش افزوده موافق اند زودتر این لایحه را در مجلس تصویب کرده و نمایندگان ملت هم با تصویب چنین قوانینی به حرکت چرخ بیمه در کشور کمک نمایند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نظام بانکی کشور در پیچ و خم اخبار و حاشیه های نامناسب

نظام بانکی کشور در پیچ و خم اخبار و حاشیه های نامناسب

نظام بانکی کشور از جمله بخش های خبرساز اقتصادی در سال ۹۵ به حساب می ...