خانه » سایر » تعیین حداقل و حداکثر عیدی آخر سال برای کارگران در سال ۹۵
تعیین حداقل و حداکثر عیدی آخر سال برای کارگران در سال 95
تعیین حداقل و حداکثر عیدی آخر سال برای کارگران در سال ۹۵

تعیین حداقل و حداکثر عیدی آخر سال برای کارگران در سال ۹۵

حداقل عیدی آخر سال کارگران برای امسال یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان در نظر گرفته شده است و نیز حداکثر آن مبلغ ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار تومان خواهد بود.

عیدی آخر سال کارگران برای سال جاری بر اساس قانون کار تعیین می‌گردد که براین اساس حداقل دستمزد کارگران ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان است که طبق قانون حداقل عیدی کارگران امسال یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و حداکثر ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، کارگرانی که در سال  گذشته مبلغ ۲ برابر پایه حقوق ۷۱۲ هزار و ۴۲۵  تومانی مصوب شورای عالی کار یعنی یک میلیون و ۴۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان عیدی دریافت کرده بودند در سال جاری به میزان یک میلیون و ۶۲۴ هزار و ۳۲۸ تومان عیدی دریافت خواهند نمود.

همچنین گروه هایی که در سال گذشته به میزان ۳ برابر حداقل دستمزد ۷۱۲ هزار و ۴۳۰ تومانی سال جاری، یعنی دو میلیون و ۱۳۷هزار و ۲۷۵ تومان عیدی دریافت کرده بودند در سال جاری این رقم به ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۴۹۲ تومان افزایش خواهد یافت.

پرداخت عیدی آخر سال قبل از عید

کارفرمایان مکلف هستند عیدی آخر سال را تا پیش از پایان سال به کارگران پرداخت نمایند که معمولا برخی کارفرماها در بهمن ماه و برخی هم با حقوق اسفند یکجا پرداخت می کنند. البته برخی کارفرمایان هم پرداخت عیدی را به سال بعد موکول می کنند که این امر تخلف به شمار می‌رود.

براین اساس طبق ماده واحد قانون کار، کلیه کارگاههای مشمول قانون کار مکلف به پرداخت معادل شصت روز آخرین مزد را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به هر یک از کارگران خود هستند البته مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز نماید.

مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف مبلغ تعیین شده در فوق تجاوز کند.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*