خانه » سایر » قبول بازگشت اصلاحیه قانون کار از مجلس با موافقت وزیر کار
قبول بازگشت اصلاحیه قانون کار از مجلس با موافقت وزیر کار
قبول بازگشت اصلاحیه قانون کار از مجلس با موافقت وزیر کار

قبول بازگشت اصلاحیه قانون کار از مجلس با موافقت وزیر کار

نامه‌نگاری های صورت گرفته در گروه‌های کارگری برای بازگشت اصلاحیه قانون کار از مجلس باعث گردید تا وزیر کار نیز موافقت خود را با این اقدام اعلام نموده و برای ارجاع لایحه به دولت مکاتبات لازم را انجام دهد.

هادی ابوی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران،  با اعلام این مطلب افزود: در جلسه کارگروه سه جانبه ملی که با حضور نمایندگان و مقامات تشکل‌های کارفرمایی، کارگری و دولت در محل وزارت کار برگزار گردید، در نهایت درخواست گروه‌ها برای بازگشت لایحه از مجلس مورد پذیرش قرار گرفت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، این مقام افزود: یکی از موضوعات اصلی در دستور کار این جلسه استرداد قانون کار بود که بازگشت آن از مجلس به دولت تصویب شده و بر همین اصل مکاتباتی از جانب وزیر کار با دولت صورت گرفته است.

ابوی درادامه از پیشنهاد تشکیل کمیته‌ مشترک بررسی مفاد اصلاحیه قانون کار خبر داد و بیان نمود: در این جلسه مقرر گشت تا پس از بازگشت اصلاحیه کمیته مشترکی تشکیل شده و تشکل‌ها نمایندگان خود را انتخاب و به این کمیته معرفی می نمایند تا اصلاحیه به شکل سه جانبه و با حضور همه شرکای اجتماعی مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

به بیان دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از آنجا که در برنامه ششم توسعه موضوع اصلاح قانون کار مشاهده نشده است گروه‌های کارگری و کارفرمایی خود پیشنهاد اصلاح قانون کار را مطرح نمودند تا مفادی از قانون که نیاز به اصلاح یا تغییر دارد با نظر همه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی بررسی و اصلاح گردد.

قبول نشدن دستمزد منطقه ای همانند اصلاحیه قانون کار

وی در ادامه همچنین با منتفی دانستن منطقه‌ای شدن دستمزد کارگران در سال آینده، بیان داشت: یکی دیگر از موضوعات جلسه کارگروه سه جانبه ملی بحث نحوه تعیین مزد و منطقه‌ای شدن دستمزد بود که شرکا پیشنهاد دادند با توجه به اینکه ساختار اجرای مزد منطقه‌ای در کشور مهیا نبوده، بررسی و پژوهش لازم در این خصوص صورت گرفته و آمار و ارقام میزان سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف به دست آید لذا چون پرداختن به این مسئله زمان بر بود مزد منطقه‌ای برای سال ۹۶ منتفی شد.

این مقام مسئول کارگری گفت: کارگروه تخصصی مزد که در وزارت کار تشکیل جلسه می دهند کارگروهی فراگیر و زیر شاخه شورای عالی کار هستند که با حضور همه تشکل‌ها و مقامات کارگری و کارفرمایی تشکیل شده و به موضوع دستمزد و ابعاد آن می‌پردازد اما فارغ از آن گروه‌های کارگری نیز برای خود کارگروه بررسی مزد دارند که در مورد کانون خودمان دست کم هفته‌ای یکبار تشکیل جلسه داده و موضوع هزینه‌ها و درآمدها و میزان کالری مورد نیاز سبد معیشت خانوارها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در انتهای سخنانش گفت: کارفرمایان در جلسات اعلام می‌کنند که باید توان پرداخت مزد به کارگران را داشته باشند در حالی که همین حالا حداقل حقوق مصوب وزارت کار پاسخگوی زندگی کارگران نمی باشد لذا معتقدیم که نظام دستمزد در کشور و نحوه پرداخت مزد باید از یک شیوه منطقی و عقلانی تبعیت نماید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور راهی مجلس شد

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور راهی مجلس شد

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۳۵۱ پس از تصویب در در جلسه ...