خانه » اخبار جهان » صادرات فرش دستباف ایرانی در راه رشد صادرات جهانی
صادرات فرش دستباف ایرانی در راه رشد صادرات جهانی
صادرات فرش دستباف ایرانی در راه رشد صادرات جهانی

صادرات فرش دستباف ایرانی در راه رشد صادرات جهانی

فرش دستباف ایران را به جرات می توان یکی از مشهورترین کالاهای سنتی صادراتی دانست که تحریم ها سبب شد بخش مهمی از این بازار در سال های بعد از  ۱۳۹۱ از دست برود.

پاکستان، چین، هند و نپال رقبای اصلی ایران در حوزه صادرات فرش دستباف شناخته می شوند که در سال های تشدید تحریم و برقراری محدودیت های مالی علیه کشورمان، در صدد در دست گرفتن بخش عمده ای از بازارهای فرش ایران در جهان برآمدند. تشدید تحریم ها سبب شد صادرات بسیاری از کالاهای ایرانی دستخوش تغییرات مهمی گردد و به این ترتیب صادرات فرش نیز با کاهش مواجه گردید .

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، بررسی های به عمل آمده نشان دهنده آن است که تجارت جهانی فرش دستباف سالانه به حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار می رسد که سهم ایران از این بازار به حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است .

هر چند تشدید تحریم ها سبب از دست رفتن بخش مهمی از بازار فرش ایران در دنیا شد اما روند نزولی صادرات فرش ایران از سال ۱۳۹۳ متوقف شده و برنامه ایران برای افزایش بازارهای صادراتی نفت ایران استوار شده است .

کاهش سهم صادرات فرش دستباف ایران از بازار جهانی

در سال های اخیر سهم صادرات فرش از صادرات غیر نفتی کشور با نزول مواجه بوده چرا که رشد صادرات غیر نفتی ایران متناسب با وضعیت صادرات فرش نبوده و افزایش صادرات غیر نفتی همزمان با کاهش صادرات فرش اتفاق افتاده است .

بر اساس این گزارش میزان صادرات فرش ایران یک سال پیش از تشدید تحریم ها ، یعنی در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۶۰ میلیون دلار بوده است که رقم مذکور در سال پس از تشدید تحریم ها یعنی در سال ۱۳۹۲ به ۳۱۵ میلیون دلار کاهش یافته بود .

روند نزولی صادرات نفت از این مقطع متوقف شد و صادرات این کالای مهم ایرانی که در بازارهای جهانی شناخته شده در سال گذشته به ۳۳۳ میلیون دلار رسیده است .

بر این اساس این گزارش ایران در سال ۱۳۹۳ برابر با ۳۳۰ میلیون دلار فرش به بازارهای جهانی صادر کرده است. این رقم در سال ۱۳۹۲ به ۳۱۵ میلیون دلار می رسید .

فرش ایرانی کالایی سنتی محسوب شده و برند فرش ایرانی در تمامی جهان شناخته شده است، به گونه ای که بسیاری از رقبای ایرانی با کپی کردن نقشه های فرش ایرانی در صدد می باشند نسبت به در دست گرفتن بازارهای فرش اقدام کنند .

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بحث اقتصاد سیاسی و آثار آن در روابط بین‌الملل با قرارداد توتال

بحث اقتصاد سیاسی و آثار آن در روابط بین‌الملل با قرارداد توتال

در بحث قرارداد با توتال، محرمانگی مطرح نیست، بلکه آنچه برخی را نگران می‌کند اقتصاد ...