خانه » خودرو و حمل و نقل » تکمیل فرودگاه‌های نیمه کاره توسط بخش خصوصی کشور
تکمیل فرودگاه‌های نیمه کاره توسط بخش خصوصی کشور
تکمیل فرودگاه‌های نیمه کاره توسط بخش خصوصی کشور

تکمیل فرودگاه‌های نیمه کاره توسط بخش خصوصی کشور

اخیرا خبرهای مهمی از حوزه حمل و نقل هوایی به گوش می رسد ولی موضوعی که در کنار خرید هواپیماهای جدید مهم است، تکمیل و توسعه فرودگاه‌های کشور می باشد تا باعث بهبود وضعیت فعلی و ایجاد مسیرهای هوایی جدید گردد.

بسیاری از کارشناسان کشورمان معتقدند باید ساخت و توسعه فرودگاه قبل از اقدام برای خرید هواپیماها انجام می گرفت. در این رابطه، علیرضا منظری، معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این مهم که فرودگاه‌ها به عنوان زیرساخت و زیربنا یکی از پایه‌های مهم هوانوردی کشوری هستند، بیان کرد: برای صنعت هوانوردی در کشور هم به ناوگان هوایی (هواپیماها و تجهیزات هوایی و…) و هم به فرودگاه‌ها به عنوان زیرساخت این صنعت باید توجه شود.

منظری در ادامه تصریح نمود: هواپیماهایی که خریداری می‌شوند به یک فرودگاه برای نشست و برخاست نیاز دارند در نتیجه ساخت فرودگاه‌ها و تامین تجهیزات مورد نیاز آنها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و لازم است تا پیش از خرید هواپیما به تامین فرودگاه‌های مورد نیاز برای آنها اقدام گردد.

معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه گفت: فرودگاه‌ها معمولا درقدیم توسط دولت‌ها و با استفاده از منابع عمومی ایجاد می‌شد وموضوع درآمد-هزینه در ساخت آنها تاثیری نداشت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تعادل، علیرضا منظری اظهار داشت: در این چند سال اخیر به دلیل کمبود و محدودیت منابع دولت برای تامین هزینه‌های مربوط، ساخت فرودگاه‌های جدید باید دارای توجیه اقتصادی باشد تا دولت به فرآیند ساخت آنها وارد گردد.

وی همچنین گفت: از طرفی به همان دلیل محدودیت منابع مالی دولت، هزینه‌های مربوط به ساخت فرودگاه‌ها دیگر تنها بر دوش دولت‌ها نبوده و از بخش خصوصی نیز برای تامین هزینه‌های این بخش استفاده می‌گردد.

ورود بخش خصوصی به تکمیل فرودگاه‌های نیمه کاره دلیلی بر توجیه اقتصادی

معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری تاکید نمود: بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در هر پروژه عمرانی به موضوع توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری در آن بخش و بازگشت سرمایه و در واقع سوددهی آن بخش توجه می‌نماید، پس در صورتی که شرکت‌ها و پیمانکاران بخش خصوصی به پروژه‌های ساخت فرودگاه‌های نیمه کاره وارد می‌شوند، حتما فواید مالی ورود به آن را بررسی نموده‌اند.

منظری بیان داشت: بخش خصوصی بدون بررسی وارد سرمایه‌گذاری در هیچ بخش نمی‌شود و زمانی که بخش خصوصی به فرآیند ساخت فرودگاه وارد شده است، به این معنی است که پیش ازاین توانسته مدل هزینه-فایده ساخت فرودگاه را تهیه نماید

این کارشناس هوانوردی در خصوص تاثیر تکمیل ۵ فرودگاه نیمه کاره (فرودگاه ‌سلفچگان قم، ملایر، گناباد، سقز و فرودگاه ولیعصر بروجرد) در شهرهای کوچک کشور بر افزایش ظرفیت صنعت هوانوردی کشور اظهار داشت: در صورتی که مشخص شود این مناطق می‌توانند در حمل و نقل هوایی، پرواز با هواپیماهای کوچک یا برای استفاده از این فرودگاه‌ها در موارد اضطراری، به توسعه اقتصادی این شهرها کمک کنند مدل هزینه-درآمد این طرح‌های فرودگاهی مشخص می‌شود و در واقع بخش خصوصی نیز پس از بررسی این موارد به سرمایه‌گذاری برای تکمیل این پروژه‌ها وارد خواهند شد.

منظری در انتها تاکید کرد: هنوز خبر موثقی در خصوص حضور بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در ساخت و تکمیل این فرودگاه‌های نیمه کاره پخش نشده و یا حداقل من در جریان نیستم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نقش بیمه در رونق صنعت حمل و نقل و مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر تهدیدات

نقش بیمه در رونق صنعت حمل و نقل و مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر تهدیدات

در پانل اقتصاد مقاومتی، حمل و نقل و بیمه همایش بین‌المللی حمل و نقل و ...