خانه » سایر » بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است
بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است
بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است

بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است

بابک زنجانی که بنا به اظهارات خود راننده نوربخش رئیس سابق بانک مرکزی به شمار می رود و اکنون که دستیار او که به تازگی در دومینیکا دستگیر شده و بیان می شود راننده یکی از مدیران میانی در دولت گذشته بوده است دومین فرد در جریان پرونده های مفاسد اقتصادی است.

با تکیه بر فساد در اقتصاد ایران، بابک زنجانی به عنوان شصت ‌و پنجمین ثروتمند جهان مطرح می‌شود و علیرضا زیباحالت منفرد دستیار بابک در بین تاجران سرشناس و بزرگ مالزی قرار می‌گیرد و حتی نشان سلطنتی داتو را نیز ازاین کشور دریافت می‌کند.

اکنون نیز علی‌اکبر ماهرخ‌زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران بیان کرده است که فعلا پرونده این فرد از مفاسد اقتصادی درمرحله مقدماتی و بازجویی درمراجع قضائی بوده ولی به عنوان مهره اصلی که طرف بابک زنجانی درخارج ازکشور بوده و محموله‌های نفتی را به فروش می‌رساند و وجوه حاصله را به حساب‌هایی که با هم هماهنگ کرده‌ بودند، واریز می‌کردند، می‌تواند به‌عنوان نفر دوم پرونده بزرگ نفتی محسوب شود.

همچنین وی تأکید دارد: ما منتتظر هستیم از همدست بابک زنجانی رازهای دیگری را از این پرونده برملا نماییم، اما درمورد این موضوع که چگونه دو فرد چنین سیری را طی کرده و پای آنها به پرونده‌های نفتی باز شده است، نظر ابوالفضل ابوترابی، دبیر کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس را جویا شدیم.

مفاسد اقتصادی نتیجه ساختار اقتصادی کشور

این نماینده مجلس مشکل را در ساختار کلی کشورمان و به خصوص ساختار اقتصادی کشورمان دانسته و بیان می دارد: باید بپذیریم که ساختار کشورمان سالم نبوده و به تحول بنیادین نیاز دارد. در واقع همین ساختار معیوب فعلی علت اصلی رشد و نمو افرادی مانند بابک زنجانی، علیرضا زیباحالت و مه‌آفرید خسروی بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شهروند، ابوترابی دبیر کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به ساختار اقتصاد دلال‌پرور و فسادپرور ایران ادامه داد: تا زمانی که چنین ساختار بیمار و ناسالمی وجود داشته باشد، نه تنها شاهد بروز پدیده‌هایی مانند بابک زنجانی خواهیم بود، حتی ممکن است در آینده شاهد بروز فسادهای بزرگتری نیز باشیم.

این نماینده مجلس در ادامه با یادآوری این موضوع که مه‌آفرید امیرخسروی هم از یک زندگی فقیرانه ناگهان تبدیل به یک غول اقتصادی شده بود، اظهار داشت: سواد و موقعیت اجتماعی مه‌آفرید درحد صفر بود و در کرج در یک زیرزمین زندگی می‌کرد. دبیر کمیسیون قضائی مجلس تأکید داشت: متأسفانه درکشور ما سیستم به‌گونه‌ای است که آدم‌های عادی این چنین رشد و نمو سریعی پیدا می‌کنند و سر از پرونده‌های فساد اقتصادی درمی‌آورند.

ریشه کنی مفاسد اقتصادی نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی

به گفته ابوترابی تحول اساسی و بنیادین در ساختار اقتصادی کشورمان نیازمند اصلاح نظام بانکی و بانکداری و اصلاح نظام بودجه‌ریزی است.  علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد سیاسی هم در خصوص این مطلب می‌گوید: پدیده رایج دولت نهم و دهم خارج شدن نظام اقتصادی کشور ازنظم و قاعده قبلی بود که بساط سوءاستفاده افراد مختلفی باز شد و با برخی ارتباطات توانستند به جاهایی که نباید، برسند و به ثروت‌های هنگفتی که نشاید دست پیدا کنند.

سلطانی در انتهای سخنانش عنوان دشات: هرج‌ومرج، بی‌قاعدگی، بی‌نظمی، بی‌قانونی سوغات دولت سابق بوده و نتیجه‌اش هم رقم‌خوردن پدیده‌هایی مثل زنجانی و زیباحالت بود. در دولت سابق فرمان اقتصاد از دست دولت به راحتی در رفته بود و کشور حالا حالا باید جوابگوی هرج‌و‌مرج آن دوره اقتصادی باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

آرامش حاکم بر بازار و اقتصاد ایران بعد از موضع گیری اخیر ترامپ

آرامش حاکم بر بازار و اقتصاد ایران بعد از موضع گیری اخیر ترامپ

آرامش حاکم بر بازار و اقتصاد ایران بعد از موضع گیری اخیر ترامپ، این واقعیت ...