خانه » صنعت و معدن » فروش نفت و میعانات گازی تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار می رسد
فروش نفت و میعانات گازی تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار می رسد
فروش نفت و میعانات گازی تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار می رسد

فروش نفت و میعانات گازی تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار می رسد

وزیر نفت اعلام کرد: برآورد می‌شود فروش نفت و میعانات گازی تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار برسد، وی همچنین اظهار داشت: البته به این معنی نیست که ۴۱ میلیارد دلار وصولی داریم، زیرا وصولی‌ها با چند ماه تاخیر حاصل می‌شود.

بیژن نامدار زنگنه با توضیح در مورد طرح‌های متعدد اجرا شده وزارت نفت در راستای اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد: یکی از این طرح‌ها افزایش تولید میعانات گازی ، مخصوصاً در میدان پارس جنوبی بوده که تا پایان سال می‌توان گفت در این دوره از ۱۱ فاز از پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده که فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ قبلا افتتاح شده و فازهای ۱۹، ۱۷، ۱۸، ۲۰ و ۲۱ امسال افتتاح خواهد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازایسنا، وی با اشاره به تولید نفت ایران افزود: در بخش افزایش تولید نفت مخصوصا از میدان‌های مشترک بخشی انجام شده است که مربوط به میادین غرب کارون می‌شود و تا آخر امسال نیز ظرفیت تولید ما از میادین غرب کارون اضافه می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به بخش پتروشیمی گفت: در بخش پتروشیمی طرح‌های متعددی به بهره‌برداری رسیده و سایر طرح‌ها نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

تولید ۱۰ کالای اصلی نفت و میعانات گازی

وی ادامه داد: همچنین ساخت ۱۰ قلم کالای اصلی صنعت نفت همکاری با دانشگاه‌ها برای امور دانش‌بنیان، مطالعات میدان‌ها، رسیدن به فناوری تولید پاره‌ای از محصولات مهم در بخش پایین‌دستی نفت بازاریابی نفت، ذخیره‌سازی و … از دیگر اقدامات وزارت نفت در راستای اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

زنگنه با اشاره به قرارداد ۷ میلیارد دلاری بین وزارت نفت و راه‌آهن خاطرنشان کرد: با راه‌آهن یک قرارداد ۷ میلیارد دلاری امضا کردیم که طبق آن راه‌آهن باید بار و مسافر را از روی جاده به راه‌آهن انتقال دهد که به ازای هر تن کیلومتر مبلغی به آنها پرداخت می‌کنیم. کارهای این قرارداد در حال انجام است و راه‌آهن تعداد زیادی واگن سفارش داده که در حال ساخت هستند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام ...