خانه » بانک و بیمه » کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات
کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات
کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات

کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات

از حدود یک ماه پیش، بیشتر بانک‌ها در بحث پرداخت‌تسهیلات به هیچ فردی تسهیلات خرد پرداخت نمی‌کنند و علت آن را در اختیار نداشتن منابع کافی  عنوان کرده اظهار می دارند برای جلوگیری از ضرر بیشتر جلوی وام را بسته اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از جام جم ، بررسی‌ها حاکی ار آن است که بانک‌ها از  پرداخت‌تسهیلات خرد خودداری می‌کنند و برخی از آنها بخش تسهیلات خود را تعطیل کرده‌ا‌ند.

از طرفی، معدود بانک‌هایی که هنوز وام می‌دهند، وام را با نرخ ۲۵ درصد به مردم پرداخت می‌کنند. در حالی که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، نباید سود تسهیلات خود را بیش از ۱۸درصد تعیین کنند. خودداری بانک‌ها از پرداخت وام به بهانه نداشتن منابع، در حالی است که شاید یکی از دلایل این موضوع، پرداخت تسهیلات کلان به دانه‌درشت‌هایی باشد که این وام‌ها را پس نداده‌اند.

علل کاهش توان بانکها برای پرداخت‌تسهیلات

در همین حال دکتر احمد حاتمی یزد، کارشناس بانکی اظهار داشت: بسیاری از پول‌ بانک‌ها در بخش مطالبات معوق جا خوش کرده است و باعث شده کاهش توان بانک‌ها برای اعطای تسهیلات شده است.

وی تصریح کرد: سیستم بانکی در حال حاضر قفل شده و منابع در گردش نیست که بانک‌ها بتوانند با دست بازتری به متقاضیان تسهیلات ارائه کنند. این کارشناس بانکی ادامه داد: بانک مرکزی در این شرایط ورود نمی‌کند و بعلت رشد نقدینگی نمی‌تواند منابع جدید و جایگزین در اختیار بانک‌ها قرار دهد چرا که آثار تورمی زیادی در کشور خواهد داشت.

وی با ارائه راهکاری در این بخش اضافه نمود: باید مانند کشورهای پیشرفته، اقتصاد کشور بر سیاست غلبه کند. در کشورهای پیشرفته بخش‌های اقتصادی تعیین می‌کنند که برنامه کشور بر چه اساسی پیش روی کند.حاتمی یزد گفت: فسادهای سیاسی به بروز فسادهای اقتصادی منجر شده و تا زمانی که این فسادها از بخش‌های مختلف برچیده نشود، شاهد ناکارآمدی‌های اقتصاد هستیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رشد و توسعه بازار بدهی موجب متنوع شدن منابع تامین مالی

رشد و توسعه بازار بدهی موجب متنوع شدن منابع تامین مالی

رشد و توسعه بازار بدهی که موجب متنوع شدن منابع تامین مالی می‌شود، تمرکز بر ...