خانه » سایر » معظلی به نام ارتباط تنگاتنگ و چالشی نقدینگی و تورم
معظلی به نام ارتباط تنگاتنگ و چالشی نقدینگی و تورم
معظلی به نام ارتباط تنگاتنگ و چالشی نقدینگی و تورم

معظلی به نام ارتباط تنگاتنگ و چالشی نقدینگی و تورم

یکی از مسائلی که دراقتصاد ایران معضل محسوب می شود، رشد نقدینگی لجام گسیخته است. چاپ پول و افزایش پایه پولی و متعاقب آن افزایش نقدینگی ساده‌ترین راه و یکی از ابزارهای در دسترس دولت‌ها برای تأمین مخارج بوده است که رابطه بین نقدینگی و تورم و نیز بررسی روند اقتصادی در طول چند دهه گذشته حاکی از این است که این روش تأمین مالی همواره و در تمامی دولت‌ها با نسبت‌های متفاوت به‌کارگرفته شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، یکی از نقدهای اصلی وارده بر کارنامه اقتصادی دولت نهم و دهم که به‌عنوان یکی ازعلل اصلی در افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی مطرح بوده، مسئله رشد نقدینگی است. درحالی‌که حجم نقدینگی کشور در ابتدای سال ۸۴ حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان بوده است، همین رقم در خرداد سال ۹۲ به ۴۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده است و مؤید رشد ۵۰۰ درصدی نقدینگی در طول هشت سال است.

بطور کلی نظر واحدی در بین اقتصاددانان پیرامون رابطه نقدینگی و تورم وجود ندارد، اما همواره در بین کارشناسان حوزه اقتصاد و برنامه ریزان و سیاست‌گذاران کشور، رشد نقدینگی یکی از علت‌های اصلی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) شناخته شده است.

فاکتورهای تامین کننده درهم تنیدگی نقدینگی و تورم

علی طیب نیا در مصاحبه‌ای که ماه گذشته و در همین زمینه داشته، ضمن اشاره به این‌که افزایش نقدینگی توسط دولت یک انتخاب نبوده است و از روی جبر شرایط اقتصادی بوده است، تصریح کرد که نقدینگی موجود تورم‌زا نیست چراکه علیرغم افزایش نقدینگی در بخش عرضه، تقاضای پول در شرایط فعلی کنترل ‌شده است و با شرایط عرضه آن در تطابق است.

وی علت اصلی رشد نقدینگی در کشور را وابستگی بودجه دولت به نفت دانست و راهکار حل مشکل را پررنگ شدن سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه کشور عنوان کرد. همچنان که سعید میرشجاعیان معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشته: چنانچه نقدینگی وارد بخش‌هایی شود که در آن، سفته‌بازی جذاب است ودر کنار آن، نقدینگی نیز نقدشونده‌تر شود، زنگ هشدارافزایش تورم برای کشور به صدا درمی‌آید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بعد از برجام حدود 10 برابر افزایش داشته است

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بعد از برجام حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است

ضمن اشاره به برگزاری منظم نشست سران قوا و وجود تفاهم کامل بین رئیسان سه ...