خانه » صنعت و معدن » رشد اقتصادی ناشی از افزایش صادرات نفت و گاز است
رشد اقتصادی ناشی از افزایش صادرات نفت و گاز است
رشد اقتصادی ناشی از افزایش صادرات نفت و گاز است

رشد اقتصادی ناشی از افزایش صادرات نفت و گاز است

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت که نتایج و آثار رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی به دلیل اینکه بخش عمده آن حاصل از افزایش صادرات نفت بوده، چندان در زندگی مردم و نیز در جامعه قابل رؤیت نیست.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، اظهار داشت: رشد اقتصادی که در سال جاری برای شش ماهه نخست از سوی بانک مرکزی اعلام شده ، چندان در بخش صنعت و تولید ملموس نمی‌باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین گفت: البته اینگونه نیست که این بخش‌ها هیچ رشدی نداشته‌اند اما با رشد زیادی هم همراه نبوده‌اند و به نظر می‌رسد در بهترین حالت حداکثر رشد در شش ماه نخست امسال برای بخش تولید و صنعت بین دو تا سه درصد باشد که دلیل آن هم ادامه شرایط رکود می‌باشد.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران درباره مهمترین عاملی که در رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی تاثیر داشته، اظهار داشت: مطمئنا بخش عمده‌ای از این رشد اقتصادی نتیجه افزایش قیمت و افزایش صادرات نفت، ‌گاز و میعانات گازی بوده است.

روغنی گلپایگانی همچنین با اشاره به تاثیرات رشد اقتصادی در زندگی، رفاه و قدرت خرید مردم بیان کرد: وقتی بخواهیم از وضعیت رکود و رونق در اقتصاد ارزیابی انجام دهیم باید دقت کنیم که تاثیر این شاخص‌ها در زندگی مردم را مورد بررسی قرار دهیم و آثار رشد اقتصادی را نیز در جامعه ببینیم.

رشد اقتصادی نتیجه افزایش صادرات نفت و گاز

وی همچنین بیان داشت: در مورد رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی آثاری در جامعه مشخص نیست و نتایج آن قابل روئیت نمی‌باشد.  یکی از دلایل هم این است که از یک سو این رشد در بخش صنعت و تولید پایین بوده و از سوی دیگر هم بخشی از درآمدهای فروش نفت و گاز به آینده موکول شده است و زمان می‌برد که نتایجش را در اقتصاد نمایان گردد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در انتها درباره اینکه چقدر امکان تداوم رشد اقتصادی در آینده وجود دارد؟ گفت: به نظر می‌رسد رشد اقتصادی در ماه‌های آینده و سال آینده شرایط بهتر و مثبت‌تری به خود گیرد، چراکه نشانه‌ها بیانگر این مطلب است که قیمت نفت تثبیت شده و سهم تولید ایران در اوپک افزایش یافته است که قطعا آثار خود را در اقتصاد کشور نشان خواهد داد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اقتصاد ایران در بهره‌وری جایی نداشته و رشد اقتصادی با اتلاف منابع همراه است

اقتصاد ایران در بهره‌وری جایی نداشته و رشد اقتصادی با اتلاف منابع همراه است

معاون پارلمانی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اقتصاد ایران در بهره‌وری جایی نداشته و ...