خانه » بورس،ارز، سکه » افزایش نرخ ارز راهی برای جبران کسری بودجه در اواخر سال
افزایش نرخ ارز راهی برای جبران کسری بودجه
افزایش نرخ ارز راهی برای جبران کسری بودجه

افزایش نرخ ارز راهی برای جبران کسری بودجه در اواخر سال

به عقیده یک کارشناس اقتصادی: بعلت شرایط اقتصادی حاکم بعد از برجام، لزوم کنترل افزایش نرخ ارز  و تک نرخی شدن احساس می شود؛ چرا که اگر وقایع رخ داده در چند ماه اخیر مدیریت نشود، دستاوردهای سه ساله دولت از میان خواهد رفت.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، افزایش بی رویه نرخ ارز در چند روز اخیر در حالی صورت گرفته است که بدهی های خارجی کشور نزدیک به صفر است و با برداشته شدن تحریم ها و افزایش فروش نفت انتظار کاهش نرخ ارز می رفت.

دولت هم با برنامه ریزی های انجام شده در صدد محق نمودن موضوع تک نرخی کردن نرخ ارز بود. این موضوع با کاهش فاصله میان نرخ ارز مبادله ای و ارز آزاد از حالت گمانه زنی به واقعیت نزدیک می شد.

جبران کسری بودجه با افزایش نرخ ارز

اما با برگزاری انتخابات در آمریکا و بر سر کار آمدن دونالد ترامپ شاهد اولین تکانه های نرخ ارز در بازار داخل بودیم. با فرارسیدن زمان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۶ به مجلس و اعلام این موضوع که  شرایط برای تک نرخی کردن ارز در سال جاری فراهم نیست از سوی سخنگوی دولت دومین تکانه اصلی برای شدت گرفتن نرخ ارز رخ داد. متعاقبا برخی از منتقدین دولت اعلام کردند

چنین سیاستی از سوی دولت هدایت می شود. یعنی بانک مرکزی به منظور افزایش یافتن نرخ ارز در جهت جبران کسری بودجه دولت در ماه های پایانی سال فعالیت می کند. مضاف بر این چنین موضوعی همواره از سوی مسولان بانک مرکزی و وزیراقتصاد تکذیب شده است. حتی حسن روحانی رئیس دولت یازدهم نیز در آخرین گفت و گوی تلویزیونی با مردم اعلام کرد دولت هرگز با سیاست افزایش نرخ ارز قصد جبران کسری بودجه خود را ندارد.

البته در نگاه کارشناسان اقتصادی اینکه دولت قصد ندارد با افزایش نرخ ارز کسری بودجه را جبران کند موضوع مهمی است، اما ایشان بر این باورند که بانک مرکزی با هدایت عرضه و تقاضای ارز باید شرایطی را فراهم می کرد تا نرخ ارز به طور غیر منطقی در این روزهای پایانی سال سیر صعودی پیدا نکند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته

عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته

طبق اظهارات نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، تجربه نشان داده ...