خانه » بانک و بیمه » عدم ورود نقدینگی جدید به بازار و خرید اوراق بدهی به جای سهام
عدم ورود نقدینگی جدید به بازار و خرید اوراق بدهی به جای سهام
عدم ورود نقدینگی جدید به بازار و خرید اوراق بدهی به جای سهام

عدم ورود نقدینگی جدید به بازار و خرید اوراق بدهی به جای سهام

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: با بازشدن نماد بانک ها آخرین اصلاح شاخص صورت گرفته و انتظار می رود در ماه های پایانی سال بازار خوبی را پیش رو داشته باشیم. سید جلال صادقی شریف عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص تداوم روند منفی بازار اظهار نمود: بازار اوراق بدهی در بورس بازاری است که با داشتن سود بدون ریسک، رقیب خوبی برای بورس محسوب می شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، ایشان با طرح این سوال که  وقتی نرخ بهره بانکی ١۵درصد و نرخ سود اوراق بدهی ٢٠درصد باشد، در چنین شرایطی شما  کدام را انتخاب می کنید،تصریح نمود: ارزش روز بازار سرمایه امروز بالغ بر٣٨٠هزار میلیار تومان است، اگر ٢٠درصد آن شناور آزاد باشد  چیزی بالغ بر  ٧۶هزار میلیارد تومان است و اگر اوراق بدهی مورد نظر ٣٠هزار میلیارد تومان باشد،  چیزی بالغ بر۴٠درصد ارزش سهام شناور بازار سرمایه را به خود اختصاص خواهند داد که رقم بزرگی است.

جایگزینی سهام با اوراق بدهی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه بیان نمود: باتوجه به عدم ورود نقدینگی جدید به بازار، این اوراق بدهی جای سهام را در بورس خواهد گرفت، همانند  محله ای که اول در آن یک سوپر مارکت بود و الان دو سوپر مارکت در آن وجود دارد، بطورحتم  بخشی از مشتریان سوپر مارکت اول به سوی سوپرمارکت دوم رفته و این باعث کاهش حجم و ارزش فروش اولی خواهد شد و این  اتفاقی است که در بورس ما در حال اتفاق افتادن است.

وی همچنین افزود: از طرفی نیز ریسک بسته شدن نمادها، افزایش نرخ ارز، ترس بر هم زدن برجام توسط آمریکا و تداوم رکود در ساخت وساز در بخش مسکن و نیز نزدیک  شدن به انتهای سال و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را هم باید باید به این موارد اضافه نمود.

صادقی شریف معتقد است؛همه اینها از عوامل فرسایشی شدن بازار به شمار می رود و انگیزه کافی برای خرید سهام را از بین برده است.

این استاد دانشگاه اظهار نمود: منفی شدن بازارموجب می گردد، سرمایه گذاران برای تامین مالی به دنبال سهامی باشند که  نمادش متوقف نبوده، قابل فروش وترجیحا در سود باشد، به همین جهت  فشار فروش بر روی سهام خوب هم زیاد شده است.

وی در انتها گفت: همه این عوامل  در منفی شدن بازار سرمایه تاثیر خواهند گذاشت، البته به نظر من قیمت سهام عموم شرکت ها به قدری کاهش یافته که کاهش قیمت بیشتر اینها  منطقی نبوده و بنابراین فکر می کنم با بازشدن نماد بانک ها شاخص اصلاح نهایی شده و در ماه های پایانی سال بازار خوبی ومثبتی را پیش رو داشته باشیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم توقف نماد بیش از ۹۰ دقیقه در صورت ارائه اطلاعات

عدم توقف نماد بیش از ۹۰ دقیقه در صورت ارائه اطلاعات

طبق اظهارات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از این پس اصل بر این است ...