خانه » سایر » دلایل ضعف اجرای قوانین مبارزه باپولشویی در کشور
دلایل ضعف اجرای قوانین مبارزه باپولشویی در کشور
دلایل ضعف اجرای قوانین مبارزه باپولشویی در کشور

دلایل ضعف اجرای قوانین مبارزه باپولشویی در کشور

دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی و بازرگانی وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی از قوانین مبارزه باپولشویی در ایران و مشکلات اجرای این قوانین در کشور را اعلام نمود.

در این گزارش با عنوان نظارت بر گردش وجوه (ضدپولشویی) اظهار شده است: پولشویی تنها یک جرم نبوده و در واقع نتیجه ارتکاب جرایم بسیاری به صورت پولشویی نمود پیدا می‌کند؛ بر این اساس پیشگیری از وقوع پولشویی و مبارزه با آن می‌تواند علاوه بر ثبات مالی و اقتصادی در کشور، موجبات گسترش امنیت در جامعه را نیز فراهم نماید، لذا مبارزه باپولشویی از جهات مختلف اهمیت فوق‌العاده‌ای برای کشور و نظام مالی دارد.

جلوگیری از وقوع پولشویی در سطح ملی، مانع از دسترسی پول های ناشی از ارتکاب اعمال مجرمانه به نظام مالی بین‌المللی نیز می‌گردد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبِنا، برای مبارزه مؤثر با پولشویی لازم است که اصول و استانداردهایی تدوین شده و به اجراء گذاشته شوند و هماهنگی و همکاری بین نهادهای مرتبط در این امر، لازمه موفقیت در مبارزه باپولشویی هستند.

روش های مبارزه باپولشویی در کشورهای مختلف

نهادهای بین‌المللی مختلف اصول و استانداردهایی را برای مبارزه با پولشویی تدوین و به کشورها توصیه نموده اند که در سطح هر کشوری توسط نهادهای مسئول مبارزه باپولشویی به کار گرفته می‌شوند. حتی در کشورهایی که اصول مشخصی برای مبارزه با پولشویی ندارند، دستگاه قضایی موانعی را برای پولشویی از طریق نظام مالی ایجاد می‌کند.

کشورهای مختلف ساختارهای نظارتی متفاوتی را برای مبارزه باپولشویی انتخاب می‌کنند و لذا ساختار نظارتی واحدی برای مبارزه باپولشویی در همه کشورها وجود ندارد اما، همه آنها هدف یکسانی را دنبال می‌کنند و اصول و فرآیندهای اجرایی نیز تا حد زیادی مشابه می‌باشد.

در ایران به منظور مبارزه باپولشویی قانون مربوطه تصویب شده است و آیین‌نامه‌های اجرایی آن نیز تهیه و ابلاغ شده‌اند. با این حال هماهنگی و همکاری ضعیف بین نهادهای مربوطه، ضعف در اجرای اصول و فرآیندها و مشکلات ساختاری از قبیل گستردگی حجم اقتصاد غیررسمی در کشور از جمله چالش‌های مبارزه مؤثر با پولشویی در ایران به حساب می‌آیند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با همتای اندونزیایی

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با همتای اندونزیایی

در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با همتای اندونزیایی خود و وزیر دارایی ...