خانه » عمومی اقتصاد » ادامه رکود بازار مسکن و عدم تایید افزایش قیمت آن نیمه دوم سال
ادامه رکود بازار مسکن و عدم تایید افزایش قیمت آن نیمه دوم سال
ادامه رکود بازار مسکن و عدم تایید افزایش قیمت آن نیمه دوم سال

ادامه رکود بازار مسکن و عدم تایید افزایش قیمت آن نیمه دوم سال

گزارش مرکز آمار از جمع‌بندی فصل تابستان سال جاری نشان دهنده آن است که قیمت فروش زمین و مسکن ۳/۳ درصد را نشان می‌دهد در حالی که اجاره بها رشد ۹/۹ درصد را از خود نشان می‌دهد. آیا این افزایش‌ها در فصول پاییز و زمستان ادامه داشته است؟ رئیس اتحادیه املاک کشور رشد قیمت املاک در فصول پاییز و زمستان را تأیید نکرده و خبر از رکود بازار مسکن می‌دهد.

طرف دیگر این ماجرا مردمی می‌باشند که از وضعیت قیمت‌ها گلایه‌ مند هستند و اظهار می‌کنند دیگر حقوق‌ها کفاف یک ماه اجاره واحد مسکونی را نمی‌دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، رئیس اتحادیه املاک در این باره  توضیح داد: طی تابستان امسال قیمت مسکن در حوزه‌های خرید و اجاره گران تر شد ولی با شروع فصل پاییز قیمت‌ها سیر کاهشی به خود گرفت به گونه‌ای که قیمت زمین و مسکن دقیقاً ۳/۳ درصد و اجاره بیش از ۱۰ درصد ارزان شد.

وی بیش از وضعیت قیمت مسکن نگران عمق پیدا کردن رکود بازار مسکن درحالت فعلی است و بیان می‌کند: گزارش‌های ثبت شده از فروش ملک نشان دهنده آن است که که در شهر تهران و در مقایسه با سال گذشته ۱۴درصد از حجم معاملات کاهش پیدا کرده است. این حجم در کل کشور افت ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه املاک در ادامه افزود: سیگنال‌ها نشان دهده این مطلب است که بازار ترجیح می‌دهد به رکود موجود ادامه دهد. بنابراین از این پس فروشندگان ملک با چالش‌های بیشتر و مهمتری روبه‌رو خواهند بود. مالکان برای فروش ملک خود باید قیمت‌ها را کاهش داده و یا انتظار بکشند.

انتظار ادامه دار بودن رکود بازار مسکن

علیرضا سرحدی کارشناس حوزه مسکن درباره رکود بازار مسکن حرفی قابل تأمل دارد. وی می‌گوید: درست است که مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران در بخش مسکن گرانتر شده ولی بازار کشش هیچ رشد قیمتی را در حال حاضر نداشته و پیش‌بینی می‌کنم که قیمت مسکن بالاتر از نرخ‌های فعلی نخواهد رفت. قیمت‌هایی هم که بالا رفته از نرخ تورم، قیمت‌های جهانی و دلار پیروی می‌نماید. اما قیمت‌های بیشتر قابل توجیه نیست. وی در انتها هشداری به تحلیل‌کنندگان بازار مسکن داد و بیان کرد: برخی تصور نکنند هر گونه افزایش قیمت در مسکن به منزله خارج شدن این بخش از رکود است.  فصل تابستان زمان نقل و انتقال است اما خروج از رکود نمایه‌های دیگری نیز دارد که هنوز در بازار مسکن خودنمایی نکرده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رکود بخش مسکن بدون مشوق‌های مالیاتی و تسهیلات

رکود بخش مسکن بدون ایجاد مشوق‌های مالیاتی و تسهیلات

با وجود رکود بخش مسکن با این بخش مانند یک حوزه در رکود قرارگرفته رفتار ...