خانه » سایر » دستمزد منطقه‌ای در کشور نیازمند زیرساخت های مناسب
دستمزد منطقه‌ای در کشور نیازمند زیرساخت های مناسب
دستمزد منطقه‌ای در کشور نیازمند زیرساخت های مناسب

دستمزد منطقه‌ای در کشور نیازمند زیرساخت های مناسب

با افزایش موافقت بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری با منطقه‌ای شدن دستمزد در کشور، برخی این امررا را موجب تبعیض و هرج و مرج مزدی و افزایش مهاجرت به کلانشهرها می‌دانند. شورای عالی کار نیز با انتخاب یکی از موضوعات دستور جلسه اخیر خود به دستمزد منطقه‌ای احتمال تعیین مزد سال ۱۳۹۶ کارگران به شکل منطقه‌ای را بیشتر نمود.

طی این جلسه معاون امور اقتصادی وزیر کار درباره سیاست‌های پیشنهادی تعیین حداقل دستمزد منطقه‌ای سخنانی را بیان نمود و تعیین دستمزد منطقه‌ای را مستلزم بررسی عوامل مختلفی همچون موقعیت جغرافیایی، محیط زیست و ‌تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی دانست. به گفته وی درباره تعیین مزد منطقه‌ای باید ملاحظات خاصی برای هر منطقه مدنظر قرار گیرد و نمی‌توان برای تمامی مناطق کشور یک نسخه واحد نوشت بر همین اساس مقرر شد در زمینه تعیین حداقل دستمزد منطقه‌ای، بررسی‌های بیشتری انجام گیرد که بخشی از این بررسی‌ها به صورت میدانی انجام خواهد گرفت تا در جلسات آینده شورای عالی کار مطرح و بررسی گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان ، در این زمینه حمید حاجی اسماعیلی، فعال کارگری نیز گفت: ما اکنون زیرساخت‌ها و بستر لازم برای اجرای این قانون را نداریم. اگر بخواهیم این برنامه را شروع کنیم حتما باید ساز و کار آن را حداقل طی سه تا پنج سال در کشور ایجاد نماییم.

مطرح شدن بحث دستمزد منطقه‌ای تکراری است

این فعال کارگری در ادامه گفت: دستمزد منطقه‌ای یا منطقه‌ای شدن دستمزد از جمله موضوعات حوزه کار می باشد که همه ساله با نزدیک شدن به جلسات نهایی و انتهای سال دستمزد، به عنوان یکی از سناریوهای پیشنهادی تعیین مزد کارگران مطرح می‌شود تا امکان اجرایی شدن آن در کنار تعیین مزد سراسری مورد بحث و بررسی قرار گیرد. البته به لحاظ استانداردهای کشورهای توسعه‌یافته دستمزدها به دسته‌های مختلفی از جمله منطقه‌ای، جغرافیایی، صنفی، میزان بهره‌وری و… تقسیم می‌شوند.

اینها رویه‌‌هایی است که اکنون در کل دنیا اتفاق می افتد، اما باید توجه داشت زمانی می‌توان از چنین شیوه‌هایی بهره جست که زیرساخت‌های لازم برای آنها در کشور فراهم شده باشد. در کشور ما غیر از شیوه فعلی که بر اساس تصمیم شورای عالی کار و ماده ۴۱ همه ساله دستمزدها بر اساس نرخ تورم سالانه تغییر می‌کند که در حال حاضر و با امکانات فعلی نمی‌توان به یکباره روش جدیدی را به شیوه فعلی اضافه نمود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش دستمزدها با حفظ حداقل قدرت خرید کارمندان

افزایش دستمزدها متناسب با حفظ حداقل قدرت خرید کارمندان

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه، محاسبات مجلس با بیان اینکه بودجه ریزی باید بر اساس واقعیت ...