خانه » عمومی اقتصاد » افت معاملات در بازار مسکن بی ارتباط به صعود دلار
افت معاملات در بازار مسکن بی ارتباط به صعود دلار
افت معاملات در بازار مسکن بی ارتباط به صعود دلار

افت معاملات در بازار مسکن بی ارتباط به صعود دلار

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران ضمن بیان این مورد که افت معاملات مسکن ناشی از رکود اقتصاد کلان کشور است، گفت: نوسانات نرخ ارز در شرایطی که بازار مسکن در خواب به سر می‌برد تاثیر چندانی در تشدید رکود یا رونق این بخش نمی‌تواند ایجاد کند.

حسن محتشم، اظهار داشت: قضاوت درباره تاثیر نرخ ارز بر روی بازار مسکن مقداری عجولانه است. بازار مسکن سهم ۱۵ درصدی در اقتصاد کشورمان دارد بنابراین تغییرات این بازار تابع تغییرات ناشی از اقتصاد کشور در سطح کلان می‌باشد. تا زمانی که در اقتصاد کلان رونقی اتفاق خاصی نباشد این بخش هم نمی‌تواند به رونق برسد.

البته بخش مسکن نسبت به سایر بخش‌ها خاصیت مولد و پیشرانی دارد،  زیرا اکثر صنایع تولیدی کشور با این بخش مرتبط می‌باشند. زمانی که بخش مسکن دچار رکود می‌شود سایر صنایع هم به تبع این مساله دچار کسری تولید شده و تبعات بیکاری در پی دارند. این تبعات باعث برجستگی نقش مسکن در اقتصاد کلان هر کشوری می‌شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی در ادامه گفت: اقتصاد بازار حکم می‌کند که هم‌اکنون سرمایه‌ها به بخش ارز و طلا انتقال یابد. افزایش نقدشوندگی دلار از یک سو و افزایش قیمت آن از سوی دیگر باعث جذب سرمایه‌ها به داد و ستد آن شده،  سرمایه‌هایی که قبل از آن هم در بازار مسکن وجود نداشت

بنابراین عامل اصلی رکود حاکم بر بخش مسکن، نوسانات نرخ ارز نیست بلکه موضوعی طبیعی است. درست است که ارز در دو-سه ماه اخیر روند صعودی به خود گرفته اما دولت اخیرا تصمیم گرفته آن را از طریق عرضه دلار توسط سیستم بانکی مدیریت کند.

عدم خروج بازار مسکن از رکود به وسله افدامات موردی و موقتی

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار داشت: با اقدامات موردی و تسکینی مانند پرداخت وام و تسهیلات می‌توان کارهایی برای بخش مسکن انجام داد؛ کما این‌که در سه سال اخیر تلاش دولت این بوده که با روش‌های متفاوت تامین مالی به رونق این بخش کمک کند. اما بخش مسکن با این تلاش‌ها از رکود کامل خارج نمی‌گردد.

ممکن است کاهش نرخ سود تسهیلات خانه اولی‌ها یا اوراق تسهیلات مسکن در رونق واحدهای کم‌متراژ و ارزان قیمت مفیذ واقع گردد اما در عمل نمی‌تواند نسخه‌ای کامل و جامع برای تمام بخش مسکن باشد.

محتشم، تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی طبق طرح جامع مسکن را ضروری دانسته و بیان نمود: سالیانه حدود ۷۰۰ هزار ازدواج در کشور صورت می‌گیرد اما ازدواج فقط یکی از آیتم‌هاست،  چرا که بخشی از طلاق‌های صورت گرفته نیز باعث ایجاد تقاضای مسکن می‌گردد. امروزه وقتی طلاق صورت می‌گیرد یک نفر در همان خانه مانده و نفر دوم اگر خانه مستقل نداشته باشد در صف تقاضای خانه‌دار شدن می‌ایستد.

وی همچنین در ادامه گفت: مورد مهم دیگر، نوسازی خانه‌های فرسوده می‌باشد. هم‌چنین باید در نظر داشت که در حال حاضر با کمبود مسکن مواجه هستیم که اینکمبود باید جبران گردد. مجموع این عوامل باعث شده تا وزارت راه و شهرسازی پیش‌بینی کند اگر تا سال ۱۴۰۴ سالیانه یک میلیون مسکن تولید کنیم به نقطه سر به سر خواهیم رسید. از آن زمان به بعد باید برای کنترل بازار مسکن ۱۰ درصد بیشتر تولید نماییم.

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران در انتها خاطرنشان کرد: ما در هیچ برهه زمانی در طول تاریخ و حتی در اوج تولید مسکن به عدد یک میلیون واحد نرسیده‌ایم؛  بنابراین باید برای تولید مسکن برنامه‌ریزی کنیم تا در آینده دچار جهش قیمت یکباره و تند نشویم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

با وجود به رشد هر چند اندک معاملات خرید، فروش و اجاره مسکن در تابستان ...