خانه » اخبار جهان » افزایش سود بانک ملی سوییس از طریق نرخ بهره منفی
افزایش سود بانک ملی سوییس از طریق نرخ بهره منفی
افزایش سود بانک ملی سوییس از طریق نرخ بهره منفی

افزایش سود بانک ملی سوییس از طریق نرخ بهره منفی

بانک ملی سوییس طی گزارشی سود حاصل از فعالیت های این بانک در سال ۲۰۱۶ را بیش از ۲۴ میلیارد فرانک سوییس پیش‌بینی نموده است.

به گزارش رویترز، بانک مرکزی سوییس اعلام نموده بیشتر این سود از محل ذخایر ارز خارجی و همچنین سیاست نرخ بهره منفی حاصل شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبنا، بنابر این گزارش، سود بانک ملی سوییس طی سال ۲۰۱۶ از محل سرمایه گذاری ارز خارجی ۱۹ میلیارد فرانک بوده است که این مبلغ در سال گذشته میلادی به ۶۴۵ میلیارد فرانک یعنی معادل کل اقتصاد سوییس افزایش پیدا کرده است.

این بانک همچنین مبلغ ۳,۹ میلیارد فرانک نیز از طریق ارزیابی ذخایر طلای خود درآمد ایجاد کرده است. البته درآمدهای بانک ملی سوییس شامل الزامات سیاست‌های پولی آن نمی‌شود.

شاخص درآمد این بانک با شاخص ضرر آن در سال ۲۰۱۵ مقایسه شده که به دلیل کاهش شدید ارزش سرمایه گذاری ارز خارجی ۲۳,۳ میلیارد فرانک اعلام شد.

بانک ملی سوییس با فروش فرانک و خرید ارز خارجی با هدف تضعیف فرانک توانست ذخایر ارز خارجی خود را دوباره به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

افزایش ارزش فرانک به دلیل افزایش قیمت محصولات صادراتی سوییس، به ضرر تولیدکنندگان و صادرکنندگان این کشور می باشد.

اقدام به افزایش نرخ منفی بهره بر نقدینگی توسط بانک ملی سوییس

بانک ملی سوییس همچنین برای کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری بر روی فرانک، علاوه بر این، اقدام به افزایش نرخ منفی بهره بر نقدینگی بانک های تجاری نموده است البته این بانک میزان درآمد خود از این طریق را اعلام نکرده اما کارشناسان رقمی حدود ۱,۵ میلیارد فرانک را برای آن تخمین می زنند.

بانک های سوییس نسبت به نرخ بهره منفی که موجب افزایش هزینه اضافی برای فعالیت های آنها شده است اعتراض نموده اند، در حالیکه صندوق های بازنشستگی نیز به همین دلیل در سرمایه گذاری های خود دچار مشکلاتی می باشند.

از این رو فدراسیون واحدهای تجاری سوییس از بانک ملی این کشور خواسته تا پول جمع آوری شده از طریق نرخ منفی بهره را به صندوق‌های بازنشستگی پس دهد.

دانیل لامپارت اقتصاددان ارشد این فدراسیون در این خصوص اظهار نموده: صندوق های بازنشستگی به هر فرانک نیاز دارند و از هرگونه حمایتی استقبال خواهند کرد. اما بانک با اعلام غیر قانونی بودن این اقدام، با هرگونه پرداختی مخالفت نموده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

چشم انداز ترسناک چین با منحنی وارونه بازپرداخت اوراق قرضه

چشم انداز ترسناک چین با منحنی وارونه بازپرداخت اوراق قرضه

طبق گزارش آی آر اقتصاد به نقل از بلومبرگ، برای اولین بار چین با یک ...