خانه » اخبار جهان » افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران پسا برجام
افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران پسا برجام
افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران پسا برجام

افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران پسا برجام

بر اساس گزارشی که به تازگی توسط بانک جهانی منتشر شده است سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورمان پس از تشدید تحریم های بین المللی در سال ۲۰۱۲ با شتاب زیادی رو به کاهش بوده و در سال ۲۰۱۵ با امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از شدت افول آن کاسته شده است.

بر اساس این گزارش سال ۲۰۱۷ بانک جهانی با عنوان آمار بدهی جهانی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورمان طی سال ۲۰۱۵ معادل ۲٫۰۵۰ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال پیش از آن تنها سه درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، این در حالی است که سطح سرمایه گذاری مستقیم خارجی که در سال ۲۰۱۱ با ۱۷ درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به ۴ میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار رسیده بود، در سال ۲۰۱۲ با ۹ درصد افزایش به ۴ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار رسید و سپس در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ترتیب با ۳۵ و ۳۱ درصد نزول نسبت به سال ماقبل به سه میلیارد و ۵۰ میلیون دلار و ۲میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار کاهش یافته بود.

بانک جهانی در این گزارش اعلام نمود، انتظار می رود لغو تحریم‌های بین المللی سبب افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران شود.

بنا به اعلام بانک جهانی، ارزش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که ایران نیز در این گروه جای دارد، در طول سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ کاهش نشان می‌دهد و از ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ به ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده که افزایش ریسک سرمایه گذاری عامل اصلی این نزول می باشد.

حجم مصوب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بنابه گزارش های داخلی

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، پانزدهم دی ماه امسال حجم مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور طی دوره پسابرجام را ۱۱ میلیارد و ۸۰۲ میلیون دلار اعلام نموده بود. افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در بنگاه های موجود سرمایه‌پذیر نیز مبلغ ۴۹۶ میلیون دلار اعلام گردید.

بر اساس این گزارش، در دوره زمانی (۱/۱۰/۱۳۹۴ لغایت ۱/۱۰/۱۳۹۵) هیات سرمایه گذاری خارجی ۱۲ مرتبه تشکیل جلسه داده است که در مجموع ۱۵۷ گزارش در خصوص پروژه های سرمایه گذاری خارجی مطرح و در نهایت به صدور ۱۱۳ مجوز سرمایه گذاری خارجی (طرح جدید) و ۴۴ مجوز افزایش سرمایه گذاری یا تغییرات در بنگاه های موجود سرمایه‌پذیر با امضای وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی منتهی گردیده است.

طرح های سرمایه گذاری خارجی که طی یک سال به تصویب رسیده به طور عمده در حوزه‌های صنعت، نیرو (نیروگاه های تجدیدپذیر)، خدمات (به ویژه گردشگری)، ساختمان و حمل و نقل بوده است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، سرمایه گذاری است که یک شرکت یا فرد خارجی در یک کشور انجام می دهد و آثار قابل ملاحظه ای بر متغیرهای کلان اقتصادی داشته  که سبب کاهش نرخ بهره و ارز، افزایش رشد اقتصادی، افزایش درآمد مالیاتی دولت، بهبود توزیع درآمد، انتقال فناوری، افزایش اشتغال، توسعه صادرات و بهبود تراز پرداخت ها می شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری دولتی است

متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری دولتی است

بنا بر نتایج پژوهش یک نهاد رسمی در کشور، متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در ...