خانه » بانک و بیمه » ورود بانک ها به بازار ارز گامی بزرگ در راستای تک نرخی شدن ارز
ورود بانک ها به بازار ارز گامی بزرگ در راستای تک نرخی شدن ارز
ورود بانک ها به بازار ارز گامی بزرگ در راستای تک نرخی شدن ارز

ورود بانک ها به بازار ارز گامی بزرگ در راستای تک نرخی شدن ارز

روش‌های مدیریت بازار ارز طی ماه‌های اخیر با تغییرات بسیاری همراه بوده است به نحوی که از مرداد ماه امسال بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه خرید و فروش آزاد ارز در بانک‌ها نحوه مدیریت براین بازار را وارد مرحله جدیدی نموده است.

روند مدیریت بازار ارز که در دی ماه جاری با انتشار خبر راه‌اندازی بازار بین بانکی ارز تا پایان سال ۹۵ و ابلاغ دستورالعمل ساماندهی بازار ارز شکل منسجم تری به خود گرفت. این تغییرات اساسی در نهایت به هدف اصلی یکسان‌سازی نرخ ارز منجر خواهد شد. درواقع نهاد ناظر بازار ارز قصد دارد با هدایت تقاضای عمده به شبکه بانکی کنترل بیشتری براین بازار پرنوسان داشته باشد.

بانک مرکزی مجوز خرید و فروش ارز آزاد را به بانک‌ها داده است و سپس فعالان اقتصادی را تشویق کرد که نیازهای ارزی خود را از طریق شبکه بانکی مجاز تأمین نمایند. در دستورالعمل ساماندهی بازار ارز نیز که در ماه جاری از سوی معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ گردید، عرضه‌کنندگان عمده ارز نظیر پتروشیمی‌ها و صنایع صادراتی مکلف شدند تا ارز خود را به بانک‌ها بفروشند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایران، بخشنامه گشایش اعتبارات اسنادی ارزی در بانک‌ها هم از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که براساس آن نرخ ۳۶۰۰ تومان به‌عنوان نرخی علی‌الحساب مبنای گشایش اعتبارات اسنادی در نظر گرفته شد تا هنگام تسویه نهایی این اسناد نرخ روز بازار یا نرخی که درآن اسناد گشایش شده اعمال گردد. درکنار این اتفاقات همانطور که ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی پیش از این خبر داده بود، فراهم شدن بسترهای راه‌اندازی بازار بین بانکی ارز تا پایان سال‌جاری کلید خورده است که این بخش نیز می‌تواند مکملی برای فعالیت مؤثرتر بانک‌ها در بازار آزاد ارز در نظر گرفته شود و بانک‌ها به راحتی همانند ریالی که مابین خود مبادله می‌کنند، ارز نیز جابه‌جا کنند.

محدودیت های تحریم علت اصلی فعالیت صرافی ها در بازار ارز

در حالی که محدودیت‌های تحریم و نبود همکاری‌های بین‌المللی بانکی، صرافی‌ها را از دوران تحریم تا کنون به‌عنوان محور نقل و انتقال و تأمین ارز برای فعالان اقتصادی تبدیل کرده بود، اما اکنون با گشایش‌هایی که در بخش بانکی ایجاد شده بانک مرکزی می‌خواهد تا صرافی‌ها همانند گذشته به فعالیت‌های مرسوم صراف‌ها بازگشته و شبکه بانکی وظیفه تأمین عمده ارز را به عهده گیرد.

اکنون بعد ازاین که بخشنامه‌های داخلی بانک‌ها به شعب ابلاغ شده، نخستین حلقه زنجیر تک نرخی کردن ارز، که خرید و فروش ارز آزاد در بانک‌ها به طور رسمی آغاز شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دولت برای کاهش هزینه های جاری نباید دست روی حقوق کارمندان بگذارد

دولت برای کاهش هزینه های جاری نباید دست روی حقوق کارمندان بگذارد

طبق اظهارات نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، دولت برای کاهش هزینه های جاری نباید دست ...