خانه » سایر » مصوبه کمیسیون تلفیق برای رشد ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی
مصوبه کمیسیون تلفیق برای رشد ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی
مصوبه کمیسیون تلفیق برای رشد ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی

مصوبه کمیسیون تلفیق برای رشد ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۶ با بیان اینکه این کمسیون وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی شده است، از مصوبه این کمیسیون در مورد رشد ۲۲.۶ درصدی درآمدهای مالیاتی خبر داد.

هادی قوامی اظهار نمود: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۶ وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی شد و بخش‌هایی از درآمدهای مالیاتی این لایحه را به تصویب رساند. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی افزود: در جلسه کمیسیون تلفیق این سوال اساسی مطرح گردید که رشد ۲۲٫۶ درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه ۹۶ نسبت به عملکرد سال ۹۵ بر چه پایه‌ای بوده و دولت هم در دفاع اظهار داشت که این رشد بر اساس میانگین برنامه پنج‌ساله پنجم، توجه به پوشش مالیاتی، رشد اقتصادی و تورم در نظر گرفته شده است.

البته ما دوباره سوال کردیم که رشد عملکرد درآمدهای مالیاتی در سال ۹۵ نسبت به عملکرد مالیاتی سال ۹۴ و آنچه در طول برنامه پنجم وصول شده و رشد پیدا کرده مربوط به پوشش مالیاتی نبوده بلکه مربوط به نرخ تورم بوده و متناسب با نرخ تورم، مالیات نیز ۱۵ درصد رشد داشته است. در واقع افزایش پوشش مالیاتی به این معنا که پایه‌های مالیاتی را گسترش دهند و کسانی که مالیات نمی‌دهند را در طول مالیاتی قرار دهند نبوده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس در ادامه گفت: ما پیشنهادی داریم که دولت را موظف کند در سال ۹۶ هر سه ماه یکبار گزارشی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه نمایند که مشخص شود چقدر از افزایش درآمدهای مالیاتی مربوط به پوشش مالیاتی است.

تصویب کلیات بخش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۹۶

وی همچنین با اشاره به تصویب کلیات بخش درآمدهای مالیاتی در بودجه ۹۶ در جلسه کمیسیون تلفیق، اظهار داشت: البته چند بند از بخش مربوط به درآمدهای مالیاتی نیز ماند که در تبصره‌ها بررسی خواهد شد مثل مالیات مشاغل. آنچه دولت در بودجه ۹۶ پیش‌بینی کرده ۵ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی است که نسبت به سال ۹۵،‌ ۲۰ درصد رشد را نشان می دهد اما به اعتقاد ما این رشد زیاد بوده و به اصناف و مشاغل خصوصی فشار وارد می‌کند، لذا پیشنهاد تعدیل آن را داریم.

قوامی در انتها یادآور شد: کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ همچنین اصلاحیه‌ای داشت که تقریباً ۱۰۰۰ میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی را شفاف می‌کند و آن را افزایش خواهد داد. یکی از آنها مربوط به فرآورده‌های نفتی می باشد.

در حال حاضر از هزار تومان دریافتی برای هر لیتر بنزین درصدی بابت مالیات فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا می یابد. ما برای مصرف بنزین ۵ درصد رشد برای سال ۹۶ در نظر گرفتیم که موجب کسب ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد اضافی می‌شود. همچنین در مصوبه مجلس در برنامه ششم  ۲۷صدم درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به تربیت بدنی اختصاص پیدا کرده که چون ۳ درصد آن مربوط به شهرداری‌هاست درآمد شهرداری‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان کم خواهد شد و ما باید این درآمد را از جایی جبران کنیم که آن را در بودجه پیش‌بینی خواهیم کرد.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه سالانه حداکثر ۳۰ هزار ...