خانه » سایر » اعلام آمار بخش‌تعاون در آینده نزدیک توسط وزیر تعاون
اعلام آمار بخش‌تعاون در آینده نزدیک توسط وزیر تعاون
اعلام آمار بخش‌تعاون در آینده نزدیک توسط وزیر تعاون

اعلام آمار بخش‌تعاون در آینده نزدیک توسط وزیر تعاون

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از انتشار آمارهای مربوط به سهم بخش‌تعاون در آینده نه چندان دور خبر داده و افزود: سهام عدالت به زودی به سبد بخش  تعاون باز خواهد گشت.

علی ربیعی در حاشیه دومین نمایشگاه توانمندیهای بخش‌تعاون درباره اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای بهبود اشتغال روستاییان، گفت: دولت علیرغم محدودیتهای مالی که با آنها دست به گریبان است، هزار میلیارد تومان برای اشتغال جوانان در بودجه ۹۶ و ۱.۵ میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستاییان در نظر گرفته است که این نوع اشتغالزایی به صورت تشکل‌های تعاونی در نظر گرفته شده تا اشتغال اجتماع محور از طریق تعاونی‌ها شکل بگیرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی در ادامه گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار تعاونی در کشور ثبت شده اند که آنها را به چند بخش تقسیم کردیم؛ تعاونی‌های فعال و تعاونی‌هایی که امکان از سرگیری فعالیت دارند و تعاونی‌هایی که به کلی تعطیل شده اند و به جای آنها تعاونی‌های جدیدی را در بخش‌هایی که امکان گسترش تعاونی وجود داشت ایجاد کردیم.

وزیر کار درباره عوامل عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش‌تعاون در برنامه پنجم توسعه کشور، توضیح داد: در سالهای گذشته کیک اقتصاد کشور کوچک بود و هیچ بخشی ار اقتصاد رشد نکرد، ضمن اینکه سهام عدالت از سبد تعاون خارج شد لذا تلاش ما این است که سهام عدالت را به سبد بخش  تعاون بازگردانیم تا سهم تعاون در اقتصاد به سمت بالا حرکت کند و امیدواریم در سال ۹۶ بتوانیم این سهم را به مانند سال جاری افزایش دهیم.

ربیعی با بیان اینکه به زودی آمارهای مربوط به بخش‌تعاون را منتشر می کنم، یادآور شد: روزی که مسئولیت وزارتخانه را به عهده گرفتم سهم تعاون از اقتصاد کشور ۴ درصد یا کمتر بود اما امروز توانستیم هم در بخش صنعت و هم در بخش کشاورزی توسعه خوبی را شاهد باشیم.

اشتغال مولد هدف بخش‌تعاون کشور

وی در ادامه افزود: با توجه به این که در فضای کلی اقتصاد به سمت اشتغال مولد حرکت می کنیم در  بخش‌تعاون نیز همین رویه را هدف گرفته ایم و تعاونی‌های توسعه عمران شهری را ایجاد کردیم. در بخش های دیگری مثل تامین نیاز خوشه‌های صنعتی نیز حدود ۶۰ تعاونی تشکیل یافتند. علاوه بر این تالار گفت و گو و نمایشگاه دائمی برای تعاونی‌ها ایجاد نمودیم تا هم افزایی درون بخشی این تعاونی ها افزایش یابد.

وزیر کار با بیان اینکه تعاونی‌ها همچنین در بخش هایی نظیر گردشگری و بوم گردی می‌توانند موثر باشند، ادامه داد: در چند استان این هدف را دنبال کرده ایم و در صنایع دستی نیز در روستاها زمینه رشد تعاونی‌ها فراهم شده است.

ربیعی در عین حال از ماموریت بانک توسعه تعاون در این زمینه خبر داد و اظهار نمود: بانک توسعه تعاون در مناطقی از کشور که تولید در آنها انجام می گیرد مانند تولید مرکبات در شمال یا نخود در لرستان، در قالب تعاونی وام و تسهیلات مورد نیاز را اختصاص می‌دهد تا امکاناتی نظیر بسته بندی، انبار و سردخانه به شکل تعاونی ایجاد شود.

به اعتقاد وی سیاست وزارت تعاون در زمینه ترویج فرهنگ تعاون و تشکیل تعاونی‌های پایدار موثر و مفید واقع شده است.

وزیر کار در پایان سخنان خود با تاکید بر لزوم حمایت از تعاونی‌های کوچک، گفت: باید در قالب تعاونی به مزیت های محلی ومنطقه ای توجه کنیم و تسهیلات ارزان در اختیارشان قرار دهیم. استراتژی توسعه تعاون و اشتغال هر دو بر یک اساس مشترک شکل گرفته‌اند. حدود ۷۰ درصد ایرانیان در تعاونی مصرف مختلف عضو هستند و این یک مزیت بزرگ برای کشور به حساب می آید، از این رو استراتژی ما در ایجاد اشتغال و گسترش تعاونی توجه به مزیت‌های محلی هر منطقه است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ضرورت ساماندهی بازار کار در سه سطح کلان، میانی و خرد

ضرورت ساماندهی بازار کار در سه سطح کلان، میانی و خرد

مشاور بازار کار وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این مطلب که برای ...