خانه » بانک و بیمه » رشد بازار سرمایه با پرداخت بدهی دولت به نظام بانکی
یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است اولویت دهی دولت درباز پرداخت بدهی خود به نظام بانکی منجر به افزایش بازدهی در بازار سهام خواهد شد.
یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است اولویت دهی دولت درباز پرداخت بدهی خود به نظام بانکی منجر به افزایش بازدهی در بازار سهام خواهد شد.

رشد بازار سرمایه با پرداخت بدهی دولت به نظام بانکی

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است اولویت دهی دولت در بازپرداخت بدهی خود به نظام بانکی منجر به افزایش بازدهی در بازار سهام خواهد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرنگار اقتصاد آنلای، کیارش هومن در خصوص دلیل تداوم روند منفی بازار گفت: حجم بالای بدهی مجموعه دولت به سیستم بانکی از چالش های اصلی اقتصاد کشور در حال حاضر است که این بدهی از دولت‌های قبل شروع شده و به دلیل کمبود درآمد دولت فعلی، این موضوع تشدید شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دوره هشت ساله دولت های نهم ودهم به دلیل قیمت ودرآمد بالایی که نفت به ارمغان آورد، بهترین زمان تسویه بدهی زیاد دولت به نظام بانکی کشور بود اما دولت قبل نه تنها از این فرصت استفاده نکرد بلکه برمیزان بدهی خود به سیستم بانکی نیز افزود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری توسعه سهند با اشاره به اینکه دولت یازدهم بدهی حجیم دولت قبل را از ابتدا به دوش می کشد، تصریح نمود: دولت یازدهم نیز به دلیل هدفگذاری مهار نرخ تورم، دررابطه مبادله بین تورم و بیکاری، کنترل تورم را به قیمت بیکاری بیشتر، انتخاب نموده است، درحالیکه براساس تئوریهای اقتصادی، عموما عکس این سیاستگذاری به دولتمردان توصیه می شود.

به اعتقاد هومن، در شرایط فعلی که بانک ها با مشکل نقدینگی مواجه اند، رقابت ناسالمی بین بانک ها برای جذب نقدینگی رخ می دهد و نرخ های سود بانکی واقعی بالاتراز نرخ سود تولید در بخش واقعی اقتصاد، منجر به کاهش انگیزه فعالان اقتصادی در تولید خواهد شد که نتیجه آن منقبض شدن اقتصاد کشور می باشد.

این استادیار دانشگاه در ادامه بیان نمود، طبیعی است درپی این اتفاقات بازده بازار سرمایه که انعکاس بازده واقعی اقتصاد کشور است، از بازده بازار پول جا بماند.

افزایش رونق بازار سرمایه با حل مشکل نظام بانکی

مدیر عامل شرکت کارگزاری توسعه سهند در پاسخ به اینکه راهکار پیشنهادی برای حل این موضوع چیست، بیان نمود: کافی است مشکل نظام بانکی حل گردد و بانک ها بدین وسیله بتوانند نقدینگی بخش تولید را با نرخهای سود تسهیلات پایینتر تامین نمایند.

وی در ادامه با بیان اینکه  برای حل مشکل فعلی در نظام بانکی به غیر از دولت، بخش دیگری توانائی حل را ندارد، خاطر نشان ساخت، به نظر من دولت باید در بازپرداخت بدهی خود، نظام بانکی را در اولویت قراردهد، و به‌محض افزایش درآمد کشور که ناشی از افزایش درآمد نفت است، در ابتدا بدهی خود به سیستم بانکی را پرداخت نماید.

از نگاه این کارگزار بورس، این اقدام دولت به بانک ها اجازه می دهد نرخ سود پرداختی به سپرده ها و در نتیجه نرخ سود تسهیلاتشان را کاهش دهند.

وی در پایان این گفتگو گفت: در ادامه با تزریق نقدینگی ارزان تر به بخش تولید ، میزان تولید و اشتغال افزایش و توان سودسازی شرکت ها نیز افزایش می یابد، درنتیجه سود و بازده در بازار سهام نیز افزایش خواهد یافت، همزمان با این اتفاق افزایش بازده بازارسرمایه و کاهش نرخ سود سپرده گذاری در بازار پول، خروج از رکود و رونق بازار سرمایه را شاهد خواهیم بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد دست پیدا کنیم

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد کشور دست پیدا کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب کشور باید ...