خانه » سایر » نوسان نرخ ارز و دلار در ثبات مسکن موثر بوده است
نوسان نرخ ارز و دلار در ثبات مسکن موثر بوده است
نوسان نرخ ارز و دلار در ثبات مسکن موثر بوده است

نوسان نرخ ارز و دلار در ثبات مسکن موثر بوده است

با نوسان نرخ ارز و دلار در چند روز اخیر میتوان گفت مردم باز هم به سرمایه گذاری در بخش ارز روی آوردند و بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داد.از نظر یک کارشناس مسکن این نوسان نرخ ارز باعث شد بازار مسکن که در حال خروج از رکود بوذ باز هم دچار افت معاملات شد.

به گزارش آی آر اقتصاد شهریار شقاقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نوسان نرخ ارز حالتی را پدید آورده که الان هر کس سرمایه ای داشته باشد قصد دارد تبدیل به طلا و ارز کند. از سوی دیگر مسکن که در یک سال اخیر دچار تکان اندکی در افزایش قیمت شده بود با بالا رفتن نرخ ارز مجددا افت کرد. البته شوک قیمتی در بازار مسکن ایجاد نشده است بلکه این بازار داشت از خواب بیدار می‌شد. با این حساب حداقل در سال جاری تحولی در بخش مسکن ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر متقاضیان بالقوه بازار مسکن دو دسته هستند؛ عده‌ای که  پول دارند و با توجه به پایین بودن بازده سرمایه در بخش مسکن پول خود را نگه داشته‌اند. عده‌ای دیگر هم که به منزل مسکونی نیاز دارند اما پول ندارند. بنابراین هیچ‌یک از دو گروه تحرکی در بازار مسکن ایجاد نخواهند کرد.

خارج شدن مسکن از رکود

این کارشناس مسکن با بیان این‌که برای خارج شدن مسکن از رکود باید خرید و فروش اتفاق بیفتد، گفت: مردم باید در جیبشان پول برای خرید مسکن داشته باشند تا سرمایه‌گذاران با خیال راحت اقدام به ساخت و ساز کنند و مطمئن باشند سود منطقی از این بازار به دست می‌آورند. اما هم‌اکنون بسیاری از سرمایه‌گذارانی که طی سالهای اخیر اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند حاضرند واحدهای خود را با قیمت‌هایی حتی کمتر از قیمت تمام شده بفروشند. این در حالی است که سال‌های قبل شاهد بودیم سازندگان بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد می‌کردند.

شقاقی درخصوص تاثیر نرخ سود بانکی در بخش مسکن گفت: کاهش نرخ بانکی به ۱۵ درصد که از سوی شورای پول و اعتبار اعلام شد می‌توانست به رونق مسکن کمک کند اما بانک‌ها به هر طریقی می خواهند سپرده‌گذار را راضی نگه دارند و شاهدیم که سود ۲۲ درصد می‌دهند، به همین دلیل مردم راغب نیستند پول‌های خود را از بانک بیرون بیاورند. اگر سود به صورت واقعی به کمتر از ۱۵ درصد برسد ممکن است عده‌ای در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: نمی  توان بهره را پایین‌تر از نرخ تورم آورد. با دستورالعمل هم نمی توان اقتصاد را اداره کرد. اقتصاد عامل داد و ستد است و باید با عرضه و تقاضا تعیین شود. این عرضه و تقاضا فعلا دستورات بانکی را دور می‌زند.

این کارشناس مسکن در پیش‌بینی از بازار اجاره سال آینده گفت: سال ۱۳۹۶ حتما اجاره بها افزایش پیدا خواهد کرد و بیش از میانگین ۱۰ درصد امسال خواهد بود؛ زیرا سال قبل دلار گران نشده بود ولی هم‌اکنون با ۱۵ درصد افزایش قیمت مواجه شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بهبود یک درصدی نرخ بیکاری تابستان نسبت به مدت مشابه سال قبل

بهبود یک درصدی نرخ بیکاری تابستان نسبت به مدت مشابه سال قبل

نرخ بیکاری تابستان ۹۶ معادل ۱۱.۷ درصد اعلام شد که نسبت به بهار امسال ۰.۹ ...