خانه » اخبار جهان » تولید ناخالص جهانی از چشم انداز صندوق بین المللی پول
تولید ناخالص جهانی از چشم انداز صندوق بین المللی پول
تولید ناخالص جهانی از چشم انداز صندوق بین المللی پول

تولید ناخالص جهانی از چشم انداز صندوق بین المللی پول

طبق چشم‌انداز صندوق بین‌المللی پول برای اقتصاد دنیا، تولید ناخالص جهانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳٫۰۹ درصد رشد را تجربه کرده است.

این روند رشد به آرامی ادامه داشته و در سال ۲۰۱۶ رشد تولید ناخالص جهانی به ۳٫۱۶ درصد رسیده است. این رشد در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته نیز پیش‌بینی شده بود. از آنجا که در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، GDP  به‌عنوان شاخص عملکرد اقتصادی در تحلیل‌های بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با توجه به اهمیت آن در گزارش‌های بسیاری به برآورد و ارزیابی GDP  براساس قیمت‌های جاری پرداخته شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تعادل، با پایان یافتن سال ۲۰۱۶، گزارش‌های زیادی از کشورهایی که بیشترین تولید ناخالص داخلی را داشته‌اند، منتشر شده است. براساس این گزارش‌ها، ایالات‌متحده امریکا، درصد زیادی از افزایش تولید ناخالص داخلی در میان کشورها را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. در آخرین گزارشی که از GDP کشورهای مختلف به دست آمده،  GDP  کشور آمریکا براساس قیمت‌‌های جاری این کشور نزدیک به ۱۸٫۵هزار میلیارد دلار محاسبه و اعلام شده است.

چین و ژاپن کشورهای آسیایی در برترین های تولید ناخالص جهانی

این درحالی است که در سال‌های اخیر، پیش‌بینی شده است که چین می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ در تولید ناخالص داخلی از امریکا پیشی گیرد. آن‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، GDP  آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ۲۱٫۹۲هزار میلیارد دلار خواهد رسید. باوجود پیش‌بینی سبقت گرفتن تولید ناخالص داخلی چین از امریکا، گزارش سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که GDP چین با اختلافی نزدیک به ۷هزار میلیارد دلار بعد از امریکا قرار گرفته است اما د عین حال چین مهم‌ترین رقیب امریکا در این رقابت اقتصادی شناخته می‌شود.

ژاپن با GDP حدود ۴٫۷هزار میلیارد دلار، رتبه بعد از آمریکا و چین را دراختیار دارد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، تولید ناخالص داخلی در این کشور افزایش یافته و به رقم ۵٫۵هزار میلیارد دلار برسد که در صورت تحقق این رقم، بازهم ژاپن در جایگاه سوم جهان باقی خواهد ماند.

وضعیت کشورهای اروپایی در لیست تولید ناخالص جهانی

براساس آخرین رتبه‌بندی به دست آمده، آلمان که قدرت اول اقتصادی اروپاست، باوجود چالش‌های اقتصادی که در این سال‌ها در اروپا وجود دارد، عملکرد مناسبی داشته و GDP خود در سال ۲۰۱۶ را روی عدد ۳٫۴هزار میلیارد دلار تثبیت کرده و در رتبه چهارم قرار گرفته است. پیش‌بینی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که GDP آلمان تا سال ۲۰۲۰ بازهم بالاتر خواهد رفت. اگر طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، GDP  آلمان به ۴هزار میلیارد دلار برسد، رتبه چهارم برای این کشور اروپایی حفظ خواهد شد.

بریتانیا و فرانسه نیز دیگر کشورهای اروپایی هستند که توانسته‌اند بین چند کشور برتر در GDP قرار بگیرند. طبق آخرین آمار منتشر شده از سال گذشته میلادی، GDP این دو کشور به ترتیب ۲٫۶۴ و ۲٫۴۸هزار میلیارد دلار بوده است. در این میان نام کشورهایی مانند هند، ایتالیا و برزیل نیز مشاهده می گردد. این کشورها که به تازگی پا در مسیر توسعه گذاشته‌اند، با تولید ناخالص داخلی بالایی که دارند، خود را بین قدرت‌های اقتصادی قرار داده‌اند.

کشور دیگری اروپایی که در این رده‌بندی به چشم می‌خورد، کاناداست. این کشور از دیرباز رشد کمتری را نسبت به کشورهای دیگر در حوزه GDP به ثبت رسانده است. با این حال، در آخرین گزارشی که در سال ۲۰۱۶ به دست آمده این کشور توانسته با GDP  معادل ۱٫۵۳هزار میلیارد دلار، جایگاه دهم را در میان کشورهای دنیا به دست آورد. همچنین پیش‌بینی می‌شود GDP این کشور تا سال ۲۰۲۰، به رقمی معادل ۱٫۸۵هزار میلیارد برسد. حضور کشورهای در حال توسعه در کنار قدرت‌های بزرگ و توسعه یافته اقتصاد جهانی، می‌تواند نشان‌دهنده تحولات گسترده‌ در بازار اقتصادی باشد. تحولی که هم کشورهای توسعه‌یافته و هم در حال توسعه‌ها را به سمت رشد GDP سوق می‌دهد.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات منفی

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات منفی

صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات ...