خانه » سایر » پیشنهاد برای ایجاد یک میلیون شغل در بازار کار طی سال آینده
پیشنهاد برای ایجاد یک میلیون شغل در بازار کار طی سال آینده
پیشنهاد برای ایجاد یک میلیون شغل در بازار کار طی سال آینده

پیشنهاد برای ایجاد یک میلیون شغل در بازار کار طی سال آینده

یک کارشناس بازار کار برای حل مشکلات بیکاری و اشتغال سه پیشنهاد به دولت برای ایجاد یک میلیون شغل در سال ارائه داد.

حمید حاج‌اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که راه ایجاد یک میلیون شغل در سال چیست، اظهار نمود: با وجود این‌که مرکز آمار ایران، بانک مرکزی و نیز از طرفی دولت معتقدند که نرخ رشد ۷ درصد بوده است، اما نتایج این امر در بازار کار محسوس نیست.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، این کارشناس بازار کار با اشاره به صحبت‌های وزیر کار درباره بروز پدیده رشد بدون اشتغال، خاطر نشان ساخت: در طول دو سال گذشته یک میلیون نفربه بیکاران کشور افزوده شده است.

این کارشناس بازار کار تصریح نمود:  در واقع در سال ۱۳۹۳ آمار تعداد بیکاران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده، اما در حال حاضر این تعداد به ۳٫۵ میلیون نفر افزایش یافته است.

حاج‌اسماعیلی در ادامه بیان کرد: از سوی دیگر، نرخ بیکاری در میان جوانان دو برابر نرخ عمومی در میان فارغ‌التحصیلان، ۴ برابر نرخ عمومی است. این در حالی است که در همه کشورها ابتدا برای جوانان ظرفیت‌سازی برای اشتغال و کار جوانان صورت می گیرد.

وی متذکر گردید: رشد اقتصادی در کشور نیز معطوف به نفت است و من اعتقاد دارم بخش زیادی از پول‌هایی هم که حاصل شده، تاثیر مستقیم بر بازار کار نداشته است.

حاج‌اسماعیلی افزود: اگر صنعت گردشگری رونق پیدا کند، به طور قطع این رونق در سال های آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

رشد اقتصادی بدون افزایش اشتغال در بازار کار و در سایه تولید نفت

این کارشناس بازار کار متذکر شد: با توجه به این‌که نرخ رشد اقتصادی ۷ درصدی به دلیل نفت بوده و تولید نفت نیز به اندازه امسال افزایش نخواهد یافت، بنابراین در سال آینده رشد اقتصادی این مقدار نخواهد بود.

این کارشناس بازار کار با تاکید بر این‌که باید روی ظرفیت‌ها و بخش‌های دیگر اقتصادی به طور جدی فکر کرد، گفت: برای مثال، باید اعتبار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در نظر گرفت البته دولت در این راستا منابع ۱۶ هزار میلیارد تومانی را برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در نظر گرفت، اما بانک‌ها با رویکرد خودشان این وام‌ها را پرداخت کردند و به همین دلیل تاثیر این وام‌ها در اشتغالزایی کم بود.

وی تصریح کرد: دولت باید به بنگاه‌هایی کمک کند که هم ظرفیتشان کم شده و یا خاموش شده‌اند. بنابراین باید منابعی خارج از منابع بانکی برای این بنگاه ها در نظر گرفت.

این کارشناس بازار کار با بیان این‌که یکی دیگر از راه حل ها، می‌تواند اعزام نیروی کار به خارج از کشور باشد، عنوان کرد: دولت بخشی از نیروی کار را که برای مثال در حوزه پزشکی و بهداشتی تحصیل کرده‌اند، می‌تواند به خارج از کشور اعزام کند. این گروه حتی می‌توانند برای کشور ارز آوری نیز داشته باشند.

حاج‌اسماعیلی متذکر گردید: یکی دیگر از دستاوردهای اعزام نیروی کار به خارج، انتقال دانش و تکنولوژی جدید دنیا به داخل کشور است. صنایع ما در دوران گذشته به دلیل فرسودگی تجهیزات آسیب دیدند. بر این اساس، باید سیستم‌ها و ماشین‌آلات به روز گردند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: این‌ها جزو اولویت‌هایی است که دولت باید در حوزه اشتغال و اتشغالزایی انجام دهد؛ اگرچه باید جلوی واردات بی‌رویه نیز گرفته شود؛ چراکه واردات ارزان بخش زیادی از تولید را از گردونه رقابت خارج کرده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

رئیس مرکز آمار ایران ضمن اعلام اینکه اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال ...