خانه » سایر » انتقاد محسنی‌ اژه‌ای از رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی
انتقاد محسنی‌ اژه‌ای از رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی
انتقاد محسنی‌ اژه‌ای از رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی

انتقاد محسنی‌ اژه‌ای از رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی

معاون اول قوه قضاییه محسنی‌ اژه‌ای با بیان اینکه از جمله مسائلی که موجب بازدارندگی از جرم می‌شود معرفی مجرم به جامعه است، گفت: کاری کرده‌ایم که دادگاه‌های ما علنی برگزار نمی شود. بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اموال عمومی را به سرقت برده و حالا می‌خواهیم دستگیرش کنیم می‌گویند ج. م این دیگر چیست؟

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش تخصصی معاونین و روسای ادارات مبارزه با سرقت پلیس آگاهی که در مقر مرکزی ناجا برگزار شد، اظهار داشت: هیچ نهادی به اندازه ناجا دارای کثرت ماموریت نبوده و علیرغم تنگناها همواره در مسیر رشد در حال حرکت بوده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه بیشترین اتهام کیفری در دادسراهای ما سرقت است، گفت: مساله سرقت از مواردی است که باید از ابعاد مختلفی به آن پرداخته شود و ببینیم چه زیانی برای کل جامعه دارد. یک سرقت اینطور نیست که فقط ضررش به جامعه برسد بلکه دستگاه‌های دیگر هم زیان می‌برند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای ادامه داد: اگر یک سارق حرفه‌ای شود، ممکن است دست به جرم‌ها و جنایات دیگری هم بزند. ابتدا سرقت کرده اما مدتی بعد همراه با سرقت اذیت هم کرده، تجاوز هم کرده و حتی آدمکش نیز می شود، بنابراین اگر از این منظر به موضوع نگاه کنیم مشخص می گردد که پلیس حتی به جامعه، خود سارق و خانواده سارق هم کمک می‌کند.

وی درباره اینکه چرا یک فرد دزد می‌شود، گفت: یکی از عوامل مهم گرانی است، یکی دیگر از عوامل فقر است، بیکاری عامل دیگر است، نبودن در کنار خانواده و … از عوامل دیگر به شمار می روند، اما آیا این عوامل در اختیار ناجا است و پلیس باید با تمام وظایف و مسئولیت‌هایی که دارد اقدام به رفع بیکاری کند؟ چقدر قوه قضاییه و پلیس می‌توانند در رفع بیکاری و فقر و … اقدام کنند؟ دستگاه‌های مختلف باید دست به کار شده و این موضوع مهم را در جامعه حل کنند.

سخنگوی قوه قضاییه غلامحسین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه اگر بیکاری، شکاف طبقاتی، مسائل اجتماعی، اقتصادی و … را مد نظر قرار دهیم آن وقت فقط پلیس نیست که باید سرقت را کاهش دهد بلکه دستگاه های دیگر نیز در این امر دخیل هستند. پلیس زحمت می‌کشد و دستگیر می‌کند، اما اگر فرد به زندان بیاید و بعد از آزادی مشکلش حل نشود، دوباره به همان جرم روی می آورد و چه بسا وضع بدتر هم می‌شود.

محسنی‌ اژه‌ای : معرفی مجرم به جامعه از عوامل بازدارنده

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای افزود: از جمله مسائلی که موجب بازدارندگی می‌شود معرفی مجرم به جامعه است. کاری کرده‌ایم که دادگاه‌های ما غیرعلنی برگزار می‌شود. بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اموال عمومی را سرقت می برند و حالا می‌خواهیم دستگیرش کنیم می‌گویند ج. م؛ این دیگر چیست؟ مردم مسخره‌مان می‌کنند.

محسنی‌ اژه‌ای ادامه داد: فردی سرقت کرده، باید مشخص شود کیست و این به نفع جامعه و به ضرر مجرم است. قانون اساسی حدود برگزاری دادگاه علنی را مشخص کرده است، در حال حاضر هم می‌گوییم دادگاه علنی است، اما نه صداوسیما حق پخشش را دارد، نه رسانه به درستی می‌تواند آن را منتشر کند، خب خبرنگار چه چیزی را منتشر کند؟

سخنگوی قوه قضاییه در بخش انتهایی از سخنانش بر ضرورت تشریح جزئیات و سلسله مسائلی که موجب علم قاضی می‌شود تاکید کرد و گفت: ماموران باید تمام این قرائن و شواهد از جمله نحوه دستگیری و همدستان و … را ثبت کنند، گاهی سارق در دادگاه اعلام می‌کند که تحت فشار اعتراف کرده و جرمی که انتسابی را قبول ندارد، خب وقتی جزئیات در پرونده نباشد مشکل ایجاد شده و باید این موارد هم ثبت شود تا به علم قاضی کمک نماید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است

بنابه پرونده مفاسد اقتصادی ساختار اقتصادی ایران فساد پرور است

بابک زنجانی که بنا به اظهارات خود راننده نوربخش رئیس سابق بانک مرکزی به شمار ...