خانه » سایر » افزایش نرخ مشارکت اقتصادی کشور در دوره پس از برجام
افزایش نرخ مشارکت اقتصادی کشور در دوره پس از برجام
افزایش نرخ مشارکت اقتصادی کشور در دوره پس از برجام

افزایش نرخ مشارکت اقتصادی کشور در دوره پس از برجام

تمایل به پیدا کردن کار در سال های اخیر و نیز نرخ مشارکت افزایش یافته است که این موضوع را هم متولیان بازار کار، هم اقتصاددانان و هم آمارهای رسمی تایید می‌کند.

مرکز آمار ایران  بر اساس گزارشی اعلام نمود، نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور طی تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ۱٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است. بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال ۴۰٫۴ درصد اعلام شده که این نرخ برای مردان ۶۴٫۹ درصد و زنان ۱۵٫۹ درصد است.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از خبرآنلاین، آمارها همچنین نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در زنان نسبت به مردان بیشتر افزایش داشته است به طوری که نسبت به تابستان سال ۱۳۹۵ نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۲٫۲ درصد و مردان ۰٫۸ درصد رشد پیدا کرده است.

نرخ مشارکت اقتصادی تا مدت‌ها روندی معکوس را طی می‌کرد، ولی بعد از برجام و امید به بهبود شرایط اقتصادی، این نرخ افزایش پیدا کرد تا برای نخستین‌بار در یک دهه گذشته به بیش از ۴٠ درصد برسد.

افزایش جمعیت مشارکت‌کننده اقتصادی بیانگر افزایش تمایل بخش‌ها و قشرهای مختلف جامعه برای حضور فعالانه در اقتصاد است، ولی با این حال، به نظر می‌رسد در ایران و با افزایش فشارهای معیشتی به خانوار و همچنین امیدواری‌هایی که نسبت به اجرایی شدن برجام به وجود آمد، تعداد متقاضیان کار در کشور را افزایش داد.

البته در این شرایط نرخ اشتغال کاهش و نرخ بیکاری افزایش یافته است. بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ اشتغال در تابستان ۱۳۹۵ نسبت به تابستان سال گذشته ۱٫۸ درصد کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری ۱٫۸ درصد افزایش یافته است. آمارها نشان دهنده آن است که  نرخ بیکاری تابستان امسال ۱۲٫۷ درصد بوده است.

دلایل تغییر نرخ مشارکت اقتصادی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص توضیح داده  که در شش ماهه اول سال‌جاری یک میلیون و ۲۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند.

بنا به گفته علی ربیعی، تمایل به پیدا کردن کار افزایش پیدا کرده و نرخ مشارکت از ۳۷ درصد به حدود ۴۰ درصد رسیده است، بنابراین در حوزه عرضه نیروی کار شاهد افزایش نیروی کار فارغ‌التحصیل و افزایش نرخ مشارکت هستیم. همچنین در حوزه عرضه نیروی کار بهدلیل اینکه با نوعی تغییر نگرش نیروی کار مواجه هستیم که هر کاری را نمی‌پذیرد و به این دلایل است که در حوزه اشتغال به نوعی عقب مانده ایم.

براساس آماری که ربیعی از وضعیت نیروی کار ارائه داده است، در سال ۱۳۸۴ جمعیت شاغل کشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر بوده و این رقم در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر رسیده است. این آمار نشان می‌دهد که اشتغال اصلا تکان نخورده است. اما در سال ۹۵ این رقم یه حدود ۲۳ میلیون نفر رسید که به معنی آن است در سه سال گذشته به طور متوسط بیش از ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

به اعتقاد مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهور، ایجاد ۶۵۰ هزار شغل در سال برای کشور رکورد خوبی خواهد بود که جواب‌گوی متقاضیان کار است.

وی همچنان خاطر نشان ساخت : ما باید در آینده هم روی رشد اقتصادی تمرکز داشته باشیم تا ۶۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود. برای این امر نیاز به سرمایه‌گذاری است و همچنین مدیریت و درک درستی در جامعه شکل گیرد، زیرا امکان دارد تعداد بیکاران در کشور بیشتر هم شود.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال عقب نشینی شرکت فولادسازی کره جنوبی از فروش کوره الکتریکی

احتمال عقب نشینی شرکت فولادسازی کره جنوبی از فروش کوره الکتریکی

در پی افزایش نگرانی ها از احتمال خروج دولت آمریکا از توافق برجام، طلبکاران شرکت ...