خانه » بانک و بیمه » اضافه کاری در حقوق بازنشستگی به چه کسانی تعلق می گیرد؟
اضافه کاری در حقوق بازنشستگی به چه کسانی تعلق می گیرد؟
اضافه کاری در حقوق بازنشستگی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

اضافه کاری در حقوق بازنشستگی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

مشاور معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی درباره چگونگی محاسبه کسورات اضافه کاری در حقوق بازنشستگی کارکنان دولت توضیحاتی ارائه داد و گفت: آیین نامه جدید مربوط به آن دسته از کارکنان دولت است که تا قبل از تاریخ تیرماه ۱۳۹۳ حق بیمه از اضافه کاری آنها کسر شده و باید با فرمولی در حقوق بازنشستگی آنها لحاظ گردد.

احمد پایور  با اشاره به مصوبه جدید هیئت وزیران درباره محاسبه کسورات اضافه کاری در حقوق بازنشستگی کارکنان دولت اظهار داشت: این موضوع به سال های گذشته برمی گردد. در سال ۹۳ مجلس تبصره‌ای به ماده ۱۰۶ قانون مدیریت خدمات کشوری الحاق کرد که بر اساس آن مقرر گردید از اضافه کار کارمندان دولت که مشمول تامین اجتماعی هستند، دیگر حق بیمه کسر نشود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی در ادامه افزود: این مصوبه تنها برای مدتی اجرا شد تا قانون برنامه پنجم توسعه به تصویب برسد. در ماده ۵۹  قانون برنامه پنجم هم تاکید شده است همه کارمندانی که به لحاظ مقررات بیمه و بازنشستگی مشمول قانون تامین اجتماعی می باشند از هرنظر مشمول قانون عدم کسر حق بیمه از اضافه کار شوند.

مشاور معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در این مسیر  ابهاماتی نیز در خصوص اضافه کاری که سنوات گذشته از کارمندان کسر شده وجود داشت گفت: ماده ۵۹  تاکید می کند مبالغی که قبلا از اضافه کار کسر شده است باید در محاسبات مستمری منظور گردد؛ منتها به این امر توجه نشده بود که براساس قانون تامین اجتماعی دوسال آخر بیمه پردازی ملاک تعیین حقوق بازنشستگی بوده و اگر شخصی پس از تصویب قانون و در دوسال آخر بیمه پردازی حق بیمه از اضافه کارش کسر نشده باشد دیگر این قانون تاثیری در حقوق بازنشستگی اش نداشته و ما بیش از دوسال به عقب بر نمی گردیم.

پایور ادامه داد: آیین نامه تبصره ماده ۱۰۶ قانون مدیریت خدمات کشوری به دلیل اشکالاتی که داشت هیچ وقت نوشته نشد و در ماده ۵۹ برنامه پنجم نیز تکرار و آیین نامه اجرایی آن در تیرماه ۹۳ ابلاغ گردید اما چون تعداد زیادی از کارمندان دولت بودند که از تیر ماه ۹۳ ، ۲۰ و حتی ۲۵ سال حق بیمه از اضافه کارشان کسر شده بود و در دوسال  آخر برای آنها منظور نشده بود، دولت آیین نامه جدیدی را برای ماده ۵۹  تنظیم کرده و به تصویب رساند تا مشکل را رفع  و بر اساس فرمولی این مبالغ که قبلا کسر شده است را بازگرداند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر بعد از تیر ۹۳ حق بیمه ای از اضافه کار کارمندان دولت کسر شده باشد تکلیف چیست؟ اظهار داشت:  منطق این است که بعد از تیر ۹۳ و ابلاغ بخشنامه نباید اضافه کار کسر شده باشد که البته ممکن است تخلفاتی هم صورت پذیرفته که در این صورت باید بررسی گردد.

مشمولان اضافه کاری در حقوق بازنشستگی

مشاور معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در ادامه درباره مشمولان اضافه کاری در حقوق بازنشستگی گفت:  آیین نامه جدید مربوط به آن دسته از کارکنان دولت است که تا قبل از تیرماه ۱۳۹۳  حق بیمه از اضافه کاری آنها کسر شده است و ما هنوز نمی‌دانیم چه تعداد مشمول محاسبات و پرداخت کسورات دریافت شده می‌شوند البته افرادی که قبل از تیر ماه ۹۳ بازنشسته شده‌اند حقوق بازنشستگی بر مبنای دوسال آخر بیمه پردازی به درستی برایشان تعیین شده بود و بیشتر اشخاصی مخاطب این آیین نامه جدید هستند که پس از توقف کسر حق بیمه از اضافه کاری در سال ۹۳، در سال های قبل از آن حق بیمه از اضافه کارشان کسر شده بود و در سنوات آتی بازنشسته خواهند شد.

پایور در انتها گفت: البته باید برای هرشخص به صورت مجزا و دقیق محاسبه کرد شاید یک نفر فقط یک ماه مشمول باشد و فرد دیگری چندسال. در حال حاضر نمی‌توان به صورت کلی میزان افزایش حقوق، تعداد مشمولان و بار مالی حاصله را مشخص و اعلام کرد و اکنون در حال آماده سازی و ابلاغ بخشنامه هستیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد

اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد

طبق اظهارات یک اقتصاددان، اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد است ...