خانه » سایر » اشتغال مهمترین مساله کشور در زمان حال از نگاه دکتر روحانی
اشتغال مهمترین مساله کشور در زمان حال از نگاه دکتر روحانی
اشتغال مهمترین مساله کشور در زمان حال از نگاه دکتر روحانی

اشتغال مهمترین مساله کشور در زمان حال از نگاه دکتر روحانی

دکتر روحانی ریاست جمهوری کشور صحبت‌های خود در گفت‌وگوی تلویزیونی را با این عبارت آغاز کرد که اشتغال، مهم‌ترین مساله کشور است و بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین دکتری روحانی درادامه ضمن بیان اقدامات دولت خود طی ۳سال اخیر از نگرانی بزرگ ورود سالانه ۸۰۰ الی ۹۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی به بازار کار کشور سخن گفت و نیز از ضرورت برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری برای حل این بحران. نگرانی رییس‌جمهور در تغییر ماهیت بیکاری و بیکاران در کشور نگرانی بس مهمی است که قبلا  نیز بار ها از سوی کارشناسان اقتصادی به‌خصوص مشاور ارشد اقتصادی خود ایشان، دکتر نیلی نیز مورد تاکید قرار گرفته بود.

دکتر روحانی : تغییر ماهیت بیکاران نیازمند راهکارهای خاص

دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری کشورمان در ادامه گفت : به تبع این تغییر ماهیت بیکاران از بی‌سوادان یا افراد فاقد تحصیلات عالیه و تخصص به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اعم از مهندسان و… تحول بزرگی در بازار کار کشور ایجاد کرده که راهکارهای خاص خود را طمی طلبد. به‌نظر می‌رسد در این میان صنعت بیش از هـــر بخش دیگری می‌تواند گره گشای این مشکل باشد و بـــرای بخش بزرگی از این فارغ التحصیلان دانشگاهی، کار مناسب ایجاد کند ولی پرسش اساسی این است که صنعت چه میزان سرمایه برای تامین این خواست نیاز دارد؟

سهم صنعت در اشتغال کشور براساس آمارهای رسمی سال ۱۳۹۱ حدود ۱۶٫۵درصد بوده که در این میان بیشترین اشتغال مربوط به صنایع مواد غذایی و آشامیدنی، محصولات کانی غیرفلزی، تولید وسایل نقلیه موتوری و تولید فلزات اساسی بوده است که درمجموع ۵۰ درصد اشتغال صنعتی کشور را به خود اختصاص می‌دهند، اما ایجاد هر شغل در این رشته‌ها براساس پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادره در گزارش ۸ ماهه نخست امسال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از ۳۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد. البته رقم متوسط سرمایه مورد نیاز برای ایجاد هر شغل در رشته‌های صنعتی زیرمجموعه این وزارتخانه (۲۹رشته) بیش از این مبالغ و حدود ۳۱۰ میلیون تومان است.

مشکل در ایجاد اشتغال صنعتی به دلیل کمبود سرمایه

رقم سرمایه مورد نیاز ایجاد هر یک شغل در رشته‌های صنعتی، براساس جواز‌های تاسیس صنعتی از این هم بیشتر و حدود ۳۷۰ میلیون تومان می باشد. با توجه به ارقام بسیار بالای فوق که برای فعالان صنعتی و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی نیز باورنکردنی می‌آید، ایجاد اشتغال صنعتی باتوجه به کمبود منابع سرمایه گذاری در کشور، هر روز دشوار و دشوارتر می گردد.

بر این اساس اگر صنعت کشور بخواهد سهم ۱۶ درصدی خود از اشتغال حدود ۸۰۰ هزار نفری در سال را ادا کند (حدود ۱۲۰ هزار شغل با رقم متوسط سرمایه ایجاد هر شغل ۳۱۰ میلیون تومان)، مبلغی در حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مورد نیاز است که این رقم، رقمی بسیار بزرگ است. اما تامین این میزان سرمایه باتوجه به توانمندی‌های بی‌نظیر میهن‌مان و نیز جابه‌جایی وسیع سرمایه‌های عظیم در گستره جهانی، هدفی دست نیافتنی نیست به شرطی که عزم و اراده برای محوریت یافتن صنعت در روند توسعه کشور در مجموعه حاکمیت وجود داشته باشد و دیگر آنکه برنامه و راهبردهای لازم برای این مهم با مشارکت تمامی ذی‌نفعان تدوین و اجرایی گردد. عزم، اراده و برنامه ریزی راهبردی که اگر همین امروز نیز در راه ایجاد آنها گام برداشته شود، بازهم شاید دیر باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

یک میلیون فرصت شغلی با تحقق برنامه‌های ۱۲ گانه دولت در سال ۹۷

یک میلیون فرصت شغلی با تحقق برنامه‌های ۱۲ گانه دولت در سال ۹۷

بر پایه گفته های معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، تحقق برنامه‌های ...