خانه » اخبار جهان » ایران رتبه ۲۳ بیکارترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داد
ایران رتبه 23 بیکارترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داد

ایران رتبه ۲۳ بیکارترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داد

صندوق بین‌المللی پول با اشاره به افزایش بیکاری و بدتر شدن وضعیت آن در ایران طی دو سال گذشته اعلام نمود این کشور طی دو سال هشت پله در رده‌بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است.

به گزارش آی آر اقتصاد براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول که توسط اقتصاد آنلاین منتشر شده است، نرخ بیکاری در ایران که در سال ٢٠١۴ بالغ بر ۱۰٫۶ درصد بوده است طی سال ٢٠١۵ به ۱۰٫۸ درصد و در سال ٢٠١۶ به مقدار ۱۱٫۲۸ درصد افزایش یافته است.

در تابستان سال جاری نرخ بیکاری باز هم بالاتر رفت و به ۱۲٫۸ درصد رسیده که البته در محاسبات و گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول به آن استناد نشده است. این افزایش ۱٫۸ درصدی نسبت به سال گذشته در حالی بوده که شاخص رشد اقتصادی در ایران به شکل چشمگیری جهش را نشان می دهد، جهشی که هنوز نتوانسته خود را در قالب ایجاد شغل نشان دهد.

در مقایسه با سایر کشورهای دنیا وضعیت اشتغال در ایران بدتر شده است و کشورمان طی دو سال ٨ پله در رده‌بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است. در سال ٢٠١۴ ایران از نظر رده‌بندی کشورهای جهان بر اساس بیشترین نرخ بیکاری در رتبه ٣١ قرار داشته اما در سال ٢٠١۵ به جایگاه ٢۵ و طی سال ٢٠١۶ در جایگاه ٢٣ صعود داشته است.

نگاهی به سایر کشورهای لیست رده بندی بیکارترین کشورهای جهان

بر این اساس این گزارش در سال ٢٠١۶ تنها ٢٢ کشور در جهان از نظر اشتغال وضعیت بدتری نسبت به ایران داشته‌اند که این کشورها عبارتند از: آفریقای جنوبی، مقدونیه، بوسنی و هرزگووین، یونان، سودان، اسپانیا، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان، آلبانی، کرواسی، باهاماس، تونس، قبرس، جاماییکا، مصر، سائوتومه، نیجریه، پورتوریکو، سورینام، بلز و ایتالیا.

بسیاری از کشورهای نامبرده در لیست بیکارترین کشورهای جهان اساسا کشورهای ناشناخته هستند و کمتر کسی می‌تواند مکان دقیق این کشورها را در کره زمین مشخص کند و برخی از دیگر از کشورهای این لیست مانند ونزوئلا، مصر و نیجریه در سال‌های گذشته با مشکلات بسیاری رو به‌رو بودند. ونزوئلا یک رکود شدید را در اقتصادش تجربه کرده است، مصر پس از کودتا هنوز نتوانسته در حوزه اقتصادی خود را بازیابد و امنیت نیجریه نیز در سه سال گذشته بیش از پیش با عملیات تروریستی گروه‌های بنیادگرا در معرض تنش بوده است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول از جمله کشورهایی که نرخ بیکاری کمتری نسبت به ایران در این لیست داشته‌اند عبارتند از: ترکیه با بیکاری ۱۰٫۱۷درصدی، مراکش با بیکاری ۱۰٫۱۵ درصدی، ساحل‌عاج با بیکاری ٩ درصدی، سن مارینو با بیکاری ۷٫۳۳ درصدی، شیلی با بیکاری۷٫۶ درصدی، پرو با بیکاری ۶ درصدی، سریلانکا با بیکاری۴٫۰۵ درصدی و‌ترینیداد و توباگو با بیکاری ۴ درصدی.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

رئیس مرکز آمار ایران ضمن اعلام اینکه اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال ...